Ettevõtte era- ja ärikliendid liisisid mullu 310 elektriautot, kui aasta varem oli see arv 158 ning 2020. aastal vaid 60. Ettevalmistamisel olev ostutoetuse eelnõu mõjuks elektriautode turule soodsalt.

Elektriautode liisinglepingute maht oli SEB-s mullu 15,7 miljonit eurot ning keskmine liisitud elektriauto maksis veidi üle 50 000 euro. Liisitud sõidukitest olid 60% uued ning 40% kasutatud.

Erakliendid liisisid SEB Liisingult 119 elektriautot, millest 35% olid uued sõidukid. Äriklientide liisitud 191-st elektriautost olid uued 75%. Aasta varem oli vaid ca 16% äriklientide liisitud sõidukitest uued ning eraisikute seas oli vastav näitaja veidi alla 50%.

„Elektriautode liisimine on SEB-s alates 2020. aastast jõudsalt kasvanud ning nii rahalises väärtuses kui ka autode arvu poolest on viimaste aastate kasv olnud mitmekordne. Eriti eraisikute seas tõusis huvi kasutatud elektriautode vastu, mis omakorda näitab järelturu tugevnemist. Samuti on hea meel, et ettevõtted on suuremad elektriautode ostjad, olles oma roheliste otsustega suunanäitajad ja eeskujud ka tavatarbijale,“ ütles SEB Liisingu juht Rein Karofeld.

Keskkonnaministeerium on esitanud kooskõlastamiseks keskkonnaministri määruse eelnõu, millega kehtestatakse toetuse andmise tingimused nullheitega sõidukite soetamiseks.

„Eesti ja teiste riikide senine kogemus näitab, et ostutoetus aitab kaasa elektriautode populaarsuse kasvule. Ostutoetust sätestav määrus näeb jõustumisel ette, et täiselektrilise sõiduauto ja väikekaubiku ostutoetus juriidilisele isikule saab olema 4000 eurot ja füüsilisele isikule 5000 eurot. Toetuse jõustumine tähendaks ka elektrisõidukite järelturu elavnemist,“ lisas Karofeld.

Eelnõu kohaselt on sõidukite toetuse eesmärk vähendada Eesti transpordisektori CO2 ja teiste saasteainete emissiooni ja parandada seeläbi keskkonnaseisundit ning edendada alternatiivsete kütuste kasutuselevõttu, et vähendada sõltuvust fossiilsetest kütustest. Samuti on toetuse eesmärgiks motiveerida nullheitega sõidukite kasutuselevõttu fossiilkütust kasutavate sõidukite asemel. Eelnõu kohasel vahendab toetust Keskkonnainvesteeringute Keskus ning meetme eelarve on 9 miljonit eurot.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid