Kasvu vedas Bitcoin ning kindlus ja optimism on turgudele naasmas, kirjutab kuuülevaates Polina Brottier, Binance’i esindaja Eestis.

Kolm suuremat krüptovaluutat bitcoin (BTC), ethereum (ETH) ja build-and-build (BNB) näitasid jaanuarikuus tugevat tõusu. BTC hind tõusis enim, tehes kuu jooksul läbi 37,5% kasvu, ETH 30,3% ja BNB 22,2%. Turgude tõusu taga on tõenäoliselt üldine optimismi kasv, sest ka traditsioonilistel finantsturgudel nägime jaanuarikuus tõuse ning krüpto ja aktsiaturud on vähemal või suuremal määral korreleerunud juba pikemat aega. Krüptoturgude sellekuine tõus muidugi oli kõvasti tempokam võrreldes näiteks S&P 500-ga mis kerkis jaanuaris pea 5%.

BTC alustas kuud 15 442 euro peal, ning langes kuu alguses 15 404 euroni, käis kuu keskel ära kõrgeimal, 21 968 euro tasemel ning lõpetas 21 240 euro peal. Bitcoin oli selgelt kogu krüptoturu vedur ja tõmbas kaasa ka teisi. Kuu lõpus tegi BTC kaevandamisvõimsus (hashrate) kõikide aegade kõrgeima tulemuse, mis tähendab, et huvi kaevandamise vastu püsib tugev. Kaevandajate jaoks tähendab muidugi konkurentsi tõus ka keerukuse tõusu ja seega tasuvuse vähenemist.

Ethereumi hind tõusis kuu lõikes pea kolmandiku võrra (29,5%), alustades kuud 1119 euro peal ning lõpetades 1450 euro peal. Krüptovaluuta volatiilsus jäi jaanuarikuus enam-vähem tõusuprotsendi raamesse, kõige madalam punkt oli kuu alguses, kui ta kukkus 1112 euroni, kuu viimastel päevadel käidi ära aga 1525 euro peal. Ethereumi ökosüsteemi puhul võib välja tuua ka NFT-dega kauplemise üldist tõusu, plokiahela andmete põhjal on nendega kauplemise mahuks jaanuarikuus ligi 690 miljonit eurot, mis on veerandi võrra rohkem, kui eelneval kuul.

Build-and-build alustas kuud 230 euro peal ning lõpetas 23% tõusuga 283 juures. Madalaim hind oli 226 eurot ja kõrgeim 296 eurot. 17. jaanuaril toimus järjekordne plaanipärane BNB „põletamine“ (burn), mille käigus hävitati veidi üle 2 miljoni BNB-tähiku. Kvartaalselt toimuva „põletamise“ eesmärk on ringluses oleva BNB viimine aegamööda 100 miljoni ühikuni.

Kokkuvõtvalt kirjutati Binance ülevaates, et investorite kindlus peale aasta lõpus toimunud negatiivseid sündmuseid on taastumas ning optimism tundub turul tagasi olevat. Küll aga tuleb sellesse suhtuda teatava skepsisega, sest nii traditsioonilisi kui krüptoturge mõjutavad globaalsed faktorid on endiselt ebaselged ning mitmed analüütikud manitsevad investoreid ettevaatusele lähituleviku suhtes, kuid on positiivselt meelestatud pikema perspektiivi osas.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid