Neile kuulub tagastamisele 114 miljonit eurot ja juurde maksmisele kuulub 7,6 miljonit eurot tulumaksu, teatas maksu- ja tolliamet (MTA).

Kuigi tulude deklareerijatele suuri muudatusi näha ei ole, on amet tänavu koos rahandusministeeriumi IT-keskuse ja arenduspartner Nortaliga sisse viinud olulise uuenduse. Esimest korda toimub deklaratsioonide esitamine eraldi süsteemis, mis tagab selle, et e-MTA, kus ärikliendid esitavad muu hulgas käibedeklaratsioone, ei pea füüsilise isiku tulumaksu deklareerimise perioodil vastu võtma lisakoormust.

MTA füüsiliste isikute teenusejuhi Annika Oja sõnul suunatakse kliendid õigesse kohta vastavalt sellele, kas soovitakse esitada tuludeklaratsioon või teha muid e-MTAs pakutavaid toiminguid.

„Eestlaste rahvusspordialaks ristitud tuludeklaratsioonide esitamine on tänavu kulgenud ladusamalt kui kunagi varem. Kuigi esimestel tundidel pidid mõned inimesed paar minutit ootama, oleme täitnud oma olulisema eesmärgi ja äriklientide tööd tuludeklaratsioonide esitamine sel aastal ei seganud,“ sõnas Oja.

Mõneminutise ooteaja tekitab süsteemile seatud kasutajate piirang. Korraga saab tulusid deklareerima umbes 5000 kasutajat, sellist koormuspiirangut vajab süsteem vaid mõnel päeval aastas, mistõttu MTA seda esialgu muuta ei plaani.

„Ei tasu ehitada maja, mille ülalpidamiskulud on ebamõistlikult suured vaid sellepärast, et kord aastas tahad kõik sugulased sünnipäevale kutsuda. Oleme nutikaid lahendusi kasutades leidnud võimaluse, kuidas nii era- kui ka ärikliendid saavad kõik oma toimingud vaatamata tormijooksule kiirelt ja ladusalt eraldi süsteemis tehtud,“ rääkis Annika Oja.

Enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama 28. veebruarist sõltumata sellest, kas deklaratsioon esitati süsteemi avamise esimestel tundidel või tehakse seda täna. Paberdeklaratsioonide alusel asutakse tagasimakseid tegema märtsi keskpaigas.

„Koroonapandeemia tippajal, kui bürood olid suletud, saime kinnitust, et ka eakamad inimesed saavad väga hästi ise või lähedaste abiga elektroonilistes kanalites oma toimingud tehtud,“ julgustas Oja pressiteates neid tänavu samuti Eesti riigi digivõimalusi kasutama.

Samas järjekorrad kuhugi ilmselt ei kao. „Oleme arvestanud, et sel aastal võib büroodesse abi otsima tulla suurem hulk ukrainlasi või teisi uusi maksuresidente,“ märkis Oja.

Tuludeklaratsioon on eeltäidetud MTA-le teada olevate andmete põhjal. Kui neisse andmetesse on sattunud ebatäpsusi, näiteks kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleb see inimesel endal kustutada. Kuid ka vastupidi: kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on teenitud tulu platvormil, saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb need andmed endal sisestada.

Tänavu on oodata ligi 753 000 deklaratsiooni. Mullu tagastas MTA 212 miljonit eurot enammakstud tulumaksu, inimestel tuli juurde maksta 106 miljonit. Tuludeklaratsiooni on aega esitada tänavu 2. maini, kui on tarvis tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 2. oktoober.