Kultuuriranitsa programmi kutsus ellu Kaja Kallase esimene valitsus ning see alustas 2022. aastal eesmärgiga võimaldada lastel ja noortel külastada õppeprogrammi osana teatrietendusi, muuseume, kinoseansse, kontserte või kõike muud, mida kultuurivaldkonnas huvitavat leida võib ja mis koolielu põnevamaks muudab.

Tingimused on lihtsad: raha võib kasutada nii piletite ostmiseks kui ka näiteks eriprogrammi tellimiseks ja kui jagub, siis ka sõidukuludeks. Haridusasutustel on üsna vabad käed otsustamaks, mida selle programmi sees ette võiks võtta. Loodetavasti leiab toetus eesmärgipärast kasutamist.

Kui Kultuuriministeerium viis pool aastat pärast selle rakendumist läbi esimese tagasisideküsitluse ranitsa programmi kohta, võis juba näha koolide esimesi eelistusi. Toetusmeede avati 2022. aastal miljonieurose eelarvega, mis tähendas keskmiselt 7,61 eurot õpilase kohta. Arvestati ka hajaasustuse koefitsienti ehk keskustest kaugemal asuvad õppeasutused said kasutada pisut suurema summa.

Praeguseks on Kultuuriranitsa maht kasvanud kokku 1,5 miljonit, mis on tõstnud summa põhikooli õpilase kohta keskmiselt 11 euroni. Kultuuriranitsaks ettenähtud raha on siiani enim kasutatud muuseumikülastusteks, seejärel teatrietendusteks ja nende järel kinoseanssideks ning kontsertideks.

Lapsed soovivad näha, tunda ja kogeda

Olen rääkinud mitmete etendusasutustega, muuseumitega ja ka kontserdikorraldajatega, küsides, kas Kultuuriranitsa mõju on mingitpidi juba ka tuntav. On küll. KUMU näiteks jagas seika, kuidas üks Tallinna suurem kool oli terve oma kooli muuseumisse viinud ja korraldanud seal teemapäeva, igale õppeastmele midagi, mis just nende jaoks ette valmistatud ning põhjalikult kureeritud. Imeline!

Muidugi mõista on suuremates linnades lihtsam taolisi ettevõtmisi korraldada, kuid sellegipoolest väärivad need õpetajad ja muuseumi inimesed, kes sellised ettevõtmised suudavad teoks teha, suurt imetlust. Iga kultuurielamus võib väga suurel määral mõjutada mõne väikese inimese elu, pannes temas avalduma andeid, mis vajavad avastamist.

Sealsamas KUMU auditooriumis olid aga ühed teised Tallinnasse sõitnud väikesed õppurid visanud end selili maha ja vahtinud läbi mitmekümne meetri kõrguste laeakende sissevoolavat valgust ning lihtsalt ahhetanud. Mina ei tea küll kedagi, keda selline vaatepilt külmaks võiks jätta.

Vanemuise teatrit, mis teenindab peamiselt Lõuna-Eesti piirkonda, oli hiljaaegu külastanud grupp lapsi väga suurte majandusraskustega peredest. Enamik neist ei olnud oma elus veel teatris käinudki, polnud näinud oma silmadega suurt lava, ilusaid kostüüme ja võimsaid dekoratsioone. Need lapsed ei raatsinud pärast etenduse lõppu teatrist lahkuda, vaid libistasid oma käsi veel viimaste hetkedeni mööda Vanemuise treppide siledaid käsipuid.

Kultuuriasutused, andke endast märku

Meil on väga palju kultuuriasutusi ja kontserdikorraldajaid, kellel on õnneks väga palju meie lastele pakkuda. Kultuuriranits on selleks väga hea võimalus. Siit ka üleskutse – koolid oleksid väga tänulikud iga pakkumise üle, mis annaks hea ülevaate kultuuriga seotud võimalustest.

Kultuuriranitsa programmis osalemiseks ei pea esitama eraldi taotlusi, raha on 2023. aasta riigieelarvega juba eraldatud. Munitsipaalkoolide õpilaste toetus on eraldatud kohalike omavalitsuste toetusfondi kaudu üldharidustoetuse osana ja raha kasutamist korraldab kohalik omavalitsus ise.

Häid kultuurielamusi!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid