„Päikesepaneelide paigaldus ja ühendamine on tänaseks Kristiine keskuse katusel lõpetatud. Esimeste päikeseliste ilmadega on päikesepark juba elektrit ka tootnud ning oma täisvõimsuse saavutab päikesejaam suvekuudel. Kokku on päikesepaneele keskuse katusel 630, mille hinnanguline kogutoodang aastas on 250 MWh, mis moodustab ligi 5% keskuse üldalade elektritarbimisest,“ lausus Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juht Kristjan Maaroos.

Juht lisas, et päikesepargi hinnanguline CO2 emissiooni vähenemine on 200 tonni aastas. „Keskuste omanikfirma Cityconi strateegia on muuta kõik ettevõtte haldusalas olevad kaubanduskeskused süsinikneutraalseteks 2030. aastaks. Investeeringu abil töötavad edaspidi kõik Kristiine keskuse liftid ja eskalaatorid päikeseenergial. Elektri kõrgtootmise ajal suunatakse liftide ja eskalaatorite käivitamisest üle jääv elekter jahutusseadmetesse ning ajal, mil päikeseenergia toodang on madalam, kasutame võrgust ostetavat roheenergiat. Arvestuslikult katab siiski päikeseenergia aastane toodang kogu liftide ja eskalaatorite elektritarbimise aasta lõikes ära,“ selgitas Maaroos.

Päikesepargi rajamine on osa Cityconi kontserni energia säästmise paketist

Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juhi sõnul on keskustes kasutusele võetud mitmeid energiasäästu meetmeid. „Seoses kõrgete energiahindade ja üldise energia kokkuhoiu vajadusega oleme Cityconi kontsernis ja eraldi ka Kristiine ja Rocca al Mare keskustes võtnud kasutusele energia säästmise meetmete paketi. Alates eelmise aasta maist põhineb keskuste ventilatsiooni- ja jahutussüsteem targal juhtimisel - eesmärgiks on optimeerida energia kasutamist. Suvel muutub väga oluliseks jahutuse tark juhtimine, kuna just jahutus neelab enim energiat. Ilmselt peavad meie külastajad ja üürnikud leppima paar kraadi soojema temperatuuriga keskuses kui eelmistel suvedel, kuid säilitame kindlasti hea sisekliima,“ tõi Maaroos esile.

Lisaks tehakse ka muid samme energia säästmiseks. Näiteks lülitatakse valgustusega seotud elektrikulu vähendamiseks varem välja valgusreklaamid ja vähendatakse välisvalgustust miinimumini, jättes alles turvalisuse tagamiseks vajaliku valgustuse. „Aprilli alguseks oleme vahetanud suurema osa Rocca al Mare keskuse üldalade valgustusest energiasäästlike LED-lampide vastu. Kõik need sammud on osa Cityconi jätkusuutlikkuse strateegiast saavutada CO2 neutraalsus 2030. aastaks,“ lausus Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juht.

Maaroosi sõnul toimub hetkel ka Rocca al Mare katusele päikesepargi projekteerimine, kuid projekti teostamise täpsemad üksikasjad on selgitamisel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid