Statistikaameti teatel aeglustus tarbijahindade aastakasv veebruaris 17,6%ni (jaanuaris oli tarbijahindade aastakasv 18,6%). Hinnakasv saavutas kõrgseisu eelmise aasta augustis, ulatudes 25%ni, ja hakkas seejärel aeglustuma. Viimastel kuudel on energiahinnad järjest odavnenud ning gaasi ja elektri turuhind on praeguseks ajaks langenud tagasi 2021. aasta septembri tasemele. Veebruaris tõusis hinnatase eelmise kuuga võrreldes 0,6%, sest hinnasurvet põhjustasid toiduained ja teenused, võttis olukorra kokku Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.

„Majanduslanguse ja nõudluse vähenemise tõttu ei saa paljud ettevõtted enam hindu varasemas tempos tõsta. Hinnakasvu väljavaade on aga sektorite lõikes ebaühtlane,“ märkis Pert.

Konjunktuuriinstituudi andmetel on ettevõtete hinnaootused järsult langenud tööstussektoris, sest ekspordinõudlus on kahanenud. Kaubandus- ja teenindussektoris on lähikuudel eesootavast hinnalangusest küsitluste põhjal teada andnud vaid vähesed ettevõtted. „Riigisisest hinnakasvu soosivad endiselt kiire palgakasv ja madal tööpuuduse määr,“ tõdes Pert.

Hinnakasvu järkjärguline aeglustumine jätkub eeldatavasti kogu aasta vältel, arvab Pert. „Suveks peaks hinnakasv langema alla 10% taseme. 2023. aasta kokkuvõttes ulatub Eesti inflatsioonimäär siiski 9% lähedusse,“ ennustab Eesti Panga ökonomist.

Toidukauplused ootavad hinnatõusu jätkumist

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul panustas veebruaris hinnatõusu kõige rohkem energia. „Viiendik hinnatõusust tuli elektri kallinemisest ning valitsuse energiatoetused majapidamistele olid eelmisel talvel heldemad kui tänavu,“ kirjeldas ta.

Kinnisvaraturu jahtumine ja üürikorterite pakkumise kasv on kaasa toonud üüri hinna languse: eelmise aasta septembriga võrreldes on üüri hinnad alanenud kümnendiku võrra, tõi Elmik välja.

Toit on aastaga kallinenud veerandi võrra. „Toidutoorme ja energia hinna langus jõuab toidu hinda viitega,“ märkis Swedbank ökonomist esile. Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi Eesti toidutootjad oma müügihindu järgmistel kuudel tõsta ei plaani. Toidukauplused ootavad aga hinnatõusu jätkumist. „Selle taga võib olla toidumüüjate kasumlikkuse märgatav langus,“ sõnas Elmik. Supermarketite ja toidupoodide kogukasum vähenes eelmisel aastal statistikaameti esialgsetel andmetel 98%.

Lisaks toidule kallines alkohol ja tubakas. 1. jaanuaril tõusis tubaka aktsiisimaks ja lõppes aktsiisivabastus tubakavedelikele. Kõrgema maksumääraga tubakas jõuab järk-järgult poodidesse.

Hinnatõus aeglustub aasta teisel poolel

Majandusaktiivsuse raugemine, majapidamiste ostujõu langus ja tööpuuduse tõus vähendavad nõudlust erinevate kaupade ja teenuste järele. „Hinnatõusu rahunemisse panustab ka energia, erinevate toorainete ja rahvusvahelise transpordi hindade langus,“ lisas Pert.

2023. aastal tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 9 protsendi võrra. Kõige rohkem panustab hinnatõusu toidu kallinemine. Keskmine netopalk peaks Swedbanki prognoosi järgi tõusma hindadega samas suurusjärgus ehk 9 protsenti.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid