„Aprilli alguse OPEC-i kärpeuudise mõju on hakanud vähenema ning kuna Venemaa nafta eksport ei näita vähenemist, siis ei avalda hirmud nafta pakkumise vähenemise osas hinnale enam nii suurt mõju,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi. Ta lisas, et toornafta hind langes sel nädalal alla 80 USD/b, jõudes nii samasse suurusjärku, kus nafta hind oli enne OPEC-i kärbet.

Toornafta hinda tõstvad peamised tegurid olid USA laovarude oodatust suurem langus ja nõudluse kasv Hiinas. „Eelmise nädala lõpuks langesid USA toornafta varud 6,1 miljonit barrelit, mis oli oluliselt suurem, kui analüütikud olid prognoosinud. Hiinas on aga oodata sisetarbimise arvelt nõudluse kasvu naftatoodete järele, kuna järgmisel nädalal on Hiinas pikem pühade periood,“ selgitas Sassi.

Maailmaturu toornafta hinda alandas hirm majanduslanguse ees. „USA tarbijakindluse indeks kukkus aprillis viimase üheksa kuu madalaimale tasemele. Samamoodi on aeglustumist märgata transpordisektoris – Rotterdami sadama käideldud kaubakogused olid aasta esimeses kvartalis 1,5% languses ning ka USA transpordisektor näitab aeglustumise märke,“ tõi Sassi välja.

Tema sõnul viib toornafta hinda allapoole ka potentsiaalne Fedi intressitõus. „Intressitõus jahutab majandust ja vähendab nii nõudlust naftatoodete järele,“ lausus Sassi.