AA- reiting seab euroala suuruselt teise majanduse samale tasemele selliste riikidega nagu Iirimaa, Tšehhi ja Eesti. Prantsusmaa prognoositud eelarvepuudujääk selleks ja järgmiseks aastaks on AA reitinguga riikide mediaanist tunduvalt kõrgem, ütles Fitch oma teates.

Prantsusmaa reitingu kärpimine rikub presidendi Emmanuel Macroni usaldusväärsust majanduse reformijana, kes lubas vähendada riigivõlga ja ergutada majanduskasvu. Samas on tal raske olnud oma kärpeideid prantslastele maha müüa. Macroni soov tõsta pensioniiga tõi tänavatele miljoneid prantslasi ja ajas tülli parlamendi, muutes edasiste majandusreformide elluviimise veelgi raskemaks.

„Keskpikas ja pikas perspektiivis on hiljutine pensionireform mõõdukalt positiivne, tuues 2030. aastaks 17,7 miljardi euro suuruse aastase kogusäästu (0,6% SKPst),“ kirjutas Fitch.

Krediidireitingu langus seab kahtluse alla ka selle, kas Macroni valitsusel õnnestub riigivõlga vähendada. Tema eelkäijad seda ei suutnud, nende valitsusajal riigi võlakoormus pigem kasvas.

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire ütles, et Fitch alahindab reformide, sealhulgas pensionireformi mõju. „See otsus [reitingut langetada] tehti eelkõige Fitchi pessimistliku hinnangu tõttu,“ sõnas ta.

Eelmisel nädalal avaldas rahandusministeerium pikaajalise plaani eelarvepuudujäägi ohjeldamiseks ja riigivõla vähendamiseks. Majanduskasvu soodustamiseks kavatsetakse makse vähendada ja viia ellu tööturureform, et suurendada tööhõivet.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid