Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi sõnas, et kuigi veel nädal tagasi saime rääkida mootorikütuste hinnalangusest, siis nüüd on asunud Brent toornafta taas tõusule. „Eelmise nädala lõpus avaldatud USA tööhõive numbrid ning oodatust väiksem töötuse määr tõstsid toornafta hinna peale paaripäevast 72-73 USD/b taset kiirelt üles 76-77 USD/b tasemele. Turgudel valitsevale optimismipuhangule andis hoogu juurde ka lootus, et USA intressimäärad on saavutanud oma senise tipu, ning ootus, et USA bensiininõudlus jätkab kasvu,“ selgitas Sassi.

USA töötuse määra prognoos oli 3,6%, kuid tegelik tulemus oli 3,4%. Samuti olid USA tööhõive numbrid prognoositust paremad. „Lisaks sellele mõjutas toornafta hinda ka Kanada ca 3,7% energiatoodangu vähenemine, kuna osades tootmispiirkondades on suured maastikupõlengud,“ lisas Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht.

Maailmaturu toornafta hinda võivad seevastu alandada eelkõige võimalikud märgid globaalse nõudluse kahanemisest. Näiteks USA toornafta laovarud kasvasid üllatuslikult nädalaga 3,6m barrelit, kuid samas oli toornafta import madalal tasemel. Samuti on Hiina majanduskasv aeglustumas ning Aasia toornafta import langes aprillis viimase 7 kuu madalaimale tasemele lähtuvalt Hiina ja India väiksematest impordimahtudest. „Lisaks sellele kärpis USA investeerimispank Bank of America 2023. aasta Brent toornafta hinnaprognoosi 9% võrra 90 USD/b tasemele, põhjendades seda krediidivõimaluste ahenemise ja kõrgete intressimäärade negatiivse mõjuga naftatoodete nõudlusele,“ kirjeldas Indrek Sassi.