TFTAKi lihaalternatiivide ja taimse valgu osakonna juhataja dr Sirli Rosenvaldi sõnul on XPRIZE võistluse lõppfaasi jõudmine tohutu tunnustus meie teadlaste pikaajalisele pühendunud tööle, sest nad võistlevad teiste meeskondadega 15 miljoni dollari suuruse auhinna nimel.

Ettevõte teatab oma kodulehel, et jätkatakse taimse lõhe arendamist, kasutades kohalikku toorainet, hernevalku loomaks jätkusuutlikku ja maitsvat toitu.

„Viimastel aastatel oleme TFTAKi teaduslaboris arendanud tehnoloogiaid, et luua taimsetest valkudest tekstuure, mis imiteerivad erinevaid loomseid toiduaineid. Oleme juba toonud turule mitu taimset hakklihatoodet ja keskendume nüüd keerulisemale väljakutsele, milleks on fileetoodete väljatöötamine. Oleme astunud sammu edasi, luues hernevalgupõhise toote, mille tekstuur sarnaneb lõhefileele,“ ütles Rosenvald.

Konkureeritakse maailma tipptasemega

Kuna nõudlus liha järele kasvab koos maailma rahvastiku kasvuga, püüab XPRIZE Feed the Next Billion leida jätkusuutlikumaid ja mitmekülgsemaid alternatiivseid lihatooteid, mis suudavad konkureerida turul olevate tavapäraste toodetega. Uurimisrühmad üle maailma töötavad välja taimsetest allikatest valmistatud lihaalternatiive, kasutades selleks eelistatud kohalikke tooraineid, näiteks Eestis kaera, ube ja herneid. Tehnoloogia arenedes võib esimesi filee-taolisi tooteid juba leida poodide riiulitelt.

Finaali jõudmise üle ollakse uhked, sest konkureeritakse maailma tipptegijate toiduinnovatsioonidega ja võistlusel kuue hulka tulemine näitab teadlaste ja uurimisasutuste tipptaset, märkis TFTAKi tegevjuht Martin Lall teates.

Lõppeesmärk: jõuda turule

Rosenvaldi uurimisrühm koosneb kuuest noorest Eesti toiduteadlasest ning taotlus võistlusel osalemiseks esitati 2020. aasta detsembris. Lõppvõistlus toimub järgmisel aastal.

Rosenvaldi sõnul on meeskonnal nüüd veidi üle aasta aja, et toodet arendada ja finaalis soovitakse esitleda taimset lõhefileed. Konkursi tulemusena loodab firma, et lõhefilee-alternatiiv jõuaks turule reaalse tootena, seda siis Eesti või välismaise ettevõtte kaubamärgi alt.

XPRIZE võistluse lõppetappi pääsemiseks pidi iga meeskond esitama oma alternatiivse lõhefilee näidised võistluse sõltumatule hindamiskomisjonile. Näidised läbisid põhjaliku analüüsi ja neid hinnati toiteväärtuse, tekstuuri, keskkonnamõju ja majandusliku potentsiaali alusel. Lisaks pidi võistkond poolfinaali ajal serveerima proovid kohtunikele, et hinnata nende sarnasust pärislõhega.

Dr. Sirli Rosenvald ja meeskonnaliige Mark Rohtaru TFTAKist esindasid meeskonda edukalt Abu Dhabis toimunud poolfinaalkatsetel ning sõidavad mai teises pooles Singapuri, kus toimub finaali pääsenute suur tunnustusüritus.

XPRIZE on ülemaailmne tulevikupositiivne liikumine, mis pakub tõeliselt radikaalseid läbimurdeid inimkonna hüvanguks. XPRIZE inspireerib ja annab probleemilahendajate ülemaailmsele kogukonnale võimaluse mõjutada meie maailma positiivselt, kasutades laiaulatuslikke võistlusi, et lahendada maailma kõige suuremaid uurimis-, keskkonna- ja inimõiguslikke probleeme.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid