Nende hulka kuuluvad näiteks (nõude)pesumasin, külmkapp, mikrolaineahi, pliit või isegi integreeritud kohvimasin. Ehk seadmed, mis vajavad toimimiseks pidevat vooluühendust. Selliseid „energiavampiire“ võib lisaks kodumajapidamistele leida ka kontoritest või erinevatest kauplustest.

Siinkohal on oluline arvesse võtta asjaolu, et isegi kui seade on välja lülitatud, on ta sellegipoolest vooluvõrku ühendatud ja võib tarbida elektrit, kuna töötab ooterežiimil. Ooterežiim võimaldab seadmetel saada toidet, et säilitada teatud funktsioone nagu kellaaja kuvamine või kaugjuhitavus.

Veel funktsioone, mis tarbivad ooterežiimil olles elektrit:

  • pidevalt töötav ekraan, mis näitab lisaks kellaajale muud olulist infot;

  • sisemine kell, mis lubab seadet käima ajastada (nt kohvimasin);

  • internetiühenduse olemasolu;

  • vajadus jälgida sisemist (temperatuur) või välimist keskkonda (valgus).

Esimesena tasukski otsa vaadata vanematele kodumasinatele, mis neelavad tänapäevaste masinatega võrreldes kordades rohkem elektrit. Kõrge elektrikulu võib põhjustada nii vana televiisor kui ka pidevalt töötav nõrga energiaklassiga sügavkülmik. Vahetades 20-aastase külmiku uue A või B klassi külmiku vastu, on aastas võimalik säästa ligi paarkümmend eurot.

Televiisori ja külmiku kõrval võiks üle kontrollida ka pesumasinad ja kuivatid, pliidid ning nõudepesumasinad ning kaaluda säästlikumate alternatiivide soetamist.

Kuidas vähendada elektrikulusid?

1. Eemalda seadmed vooluvõrgust

Seadmete pidev vooluvõrgus hoidmine võib aastasele elektriarvele lisada kopsaka summa. Masinad, mis on võimalik, tõmba pikemaks ajaks kodust lahkudes seinast välja.

2. Kontrolli ja vajadusel vaheta välja

Tehnika areneb pidevalt ja aastaid kasutuses olnud seadmed aeguvad. Seepärast on soovituslik iga 10 aasta tagant kontrollida ja veenduda, kas sinu kodumasinad on jätkuvalt säästlikud ja kaasaegsed. Sellele küsimusele pakuvad vastust seadmega kaasas olevad energiamärgised. Rohkem infot kodumasinate energiamärgiste kohta leiad siit.

3. Telli oma kodule energiaaudit

Energiaaudit on teenus, mille käigus külastab sinu kodu professionaalne audiitor, kes aitab välja selgitada, millised sinu seadmetest enim energiat kulutavad ning annab soovitusi, kuidas säästmisega alustada.

Energiaauditit saab tellida ka Eesti Energiast. Selleks tuleb esimese sammuna täita vastav ankeet Eesti Energia lehelt.

Tegemist on Eesti Energia Energiatarkuse blogis ilmunud artikliga. Täispikk artikkel on leitav siit.