Kunstliha asendab päris liha. Suur majanduslik võimalus Eestile
(57)Teadlased leiavad, et järgmise 10-20 aasta jooksul algab kultiveeritud liha massiline tootmine. Riigikogu Arenguseire Keskus leiab, et just enne masstootmiseni jõudmist on Eesti majandusel selles valdkonnas suur võimalus.
Alternatiivsed liha tootmise tehnoloogiad tähendavad lihavalgu tootmist laboratoorselt, mikroobide abil sünteesides või tootes lihaalternatiive putukatest, seentest või taimedest. Enne kunstliha masstootmisesse jõudmist vajab lahendamist, kuidas jõuda suuremahulist ja odavat tootmist võimaldava tehnoloogiani, samuti kunstliha maitseomaduste parandamise probleem. Arenguseire Keskus toob oma äsja avaldatud raportis välja, et teadus- ja arendustegevus liha alternatiivide tootmise valdkonnas on Eestile suur majanduslik võimalus.
Kultiveeritud liha tootmise ettevalmistamisel peitub Eesti jaoks suur potentsiaal teaduskoostöös ja patenteerimises, näiteks seadmete, rakusöötmete ja rakukasvusubstraatide prototüüpide kujundamises. „Eesti teadlased omavad täna maailmatasemel kompetentsi tehisliha tootmise seisukohalt olulistes valdkondades nagu liha mikroobsed alternatiivid, täppisfermentatsioon ja mükoproteiini ehk seenevalgu tootmine,“ selgitab Arenguseire Keskuse uuringute juht Uku Varblane. Arendus- ja inkubatsioonifaasis peituvad Eesti suurimad võimalused testimise reguleerimises ja testlaborite loomises ning erialamesside korraldamises. Kasvufaasis olevate arenduste võtmesõnad on rakusöötmete ja rakukasvusubstraatide ning seadmekomponentide disain ja tootmine.