Hotelli avamiseks astuti esimesed sammud juba 2020. aasta alguses, ent siis nurjas plaanid koroonapandeemia. Nüüd on olukord lahenenud ning sõlmiti ehitusleping Merko Ehitus Eestiga, kes oli partneriks ka esimese katse ajal. Hotell saab tõenäoliselt valmis 2024. aasta lõpus.

Viimase paari aasta raskused sundisid hotelli ehitamist edasi lükkama. Kinnistu omaniku ja hotelli arendaja GVP Invest Estonia OÜ esindaja Sigitas Daugnoras viitas, et Tallinna hotellisektor ja kogu Balti piirkond oli enne pandeemiat tugev, aastaste ööbimiste arv kasvas pidevalt. 2019. aastal moodustasid turistide ööbimised Balti pealinnades 60–80% kõigist hotellikülastustest, seega sai piirkonna hotelliäri pandeemiast ränga hoobi. 2022. aasta alguses, kui koroonaviirus tundus hääbuvat, avaldas aga Venemaa rünnak Ukrainale otsekohe mõju kõikidele elu ja majanduse valdkondadele. „Nendes rasketes tingimustes näitab Tallinna majutusteenuste turg tugevaid taastumise märke,“ rõõmustas Daugnoras.

Uusi hotelle pole viimastel aastatel juurde ehitatud

Tallinna keskmine hotellipäeva maksumus (ADR, inglise keeles average daily rate), mis oli ajalooliselt kolmest Balti pealinnast kõige kõrgem (2019. a 78 eurot), on tema sõnul seni taastunud 94% protsendi ulatuses. Tallinna majutusteenuste turul on hõivatuse määr praegu umbes 62%, mis on 2019. aastaga võrreldes 9 protsendipunkti võrra madalam.

Pakkumise nappus - uusi hotelle pole viimastel aastatel juurde ehitatud - ja suurem nõudlus kohalike elanike poolt koos tõusva inflatsiooniga on aidanud Tallinna ADR-il suhteliselt kiiresti taas tõsuta. „Märkame stabiilsuse taastumist ning Rootsi, Saksa ja Prantsuse külastajate naasmist,“ märkis Daugnoras.

Ta tõi esile, et ehkki pandeemia mõju turismisektorile on olnud ränk, sai Eesti majandus laiemas mõttes kriisist siiski pigem kiiresti üle. Majanduskasvu pidurdumine 2020. aastal oli võrdlemisi tagasihoidlik võrreldes EL-i keskmisega. Nüüd on aga märgata majanduse edasist aeglustumist. Käesolevaks aastaks võib oodata põhiliste makromajanduslike näitajate kehvemat kasvu – see on tingitud kõrgemast inflatsioonist, Venemaa rünnaku negatiivsetest mõjudest ja nõrgemast välisnõudlusest. Oodatakse aga, et 2024. aastal, kui hotell Hampton by Hilton Tallinnas uksed avab, on raske periood juba selja taga ning majanduskasv taastunud.

Käibemaksutõus mõjutab hotelliäri

Hotelliäri tulevikku määrab kindlasti ka valitsuse plaan tõsta märkimisväärselt majutusettevõtete käibemaksu. „See mõjutab kindlasti hotellide tulemuslikkust,“ tõdes Tallinna Hampton by Hilton hotelli käitama hakkava Apex Alliance Hotel Managementi äriarendusjuht Brigita Aleksandraviciute. „Praegune 9% käibemaks võimaldab olla konkurentsivõimeline ning meelitada turiste, eriti Skandinaaviast. Muidugi on ka pärast käibemaksu tõusu Skandinaavia ja Eesti ADR-i (hotellitoa keskmise päevamaksumuse) vahel üsna suur erinevus Eesti kasuks, kuid hotellide jaoks võtab uue olukorraga toime tulemine tavaliselt palju aega.

„Usume, et ajapikku suudab turg kohaneda,“ väljendas Aleksandraviciute siiski optimismi. Selleks võib tema hinnangul kuluda aga vähemalt kaks aastat või rohkemgi.

Vastavalt projektile, mis sai ehitusloa juba 2019. aasta suvel ning mille kavandas arhitekt Tõnis Tarbe, kerkib Tartu maantee ja Jakobsoni tänava nurgale peamiselt viiekorruseline ja osaliselt kuuekorruseline hoone, milles on 185 tuba. Praegune ajale jalgu jäänud kinohoone lammutatakse.

Hampton by Hilton on üks maailma tuntumaid hotellibrände, millel on peaaegu 3000 hotelli 31 riigis üle maailma. Esimest Hampton by Hilton hotelli Eestis hakkab opereerima Apex Alliance Hotel Management. Ettevõte opereerib hetkel 14 rahvusvahelise brändiga hotelli Lätis, Leedus, Poolas ja Rumeenias, millest neli on Hampton by Hilton hotellid Riias, Krakowis ja Lodžis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid