Inflatsioon, energiakriis ja Venemaa kallaletung Ukrainale mõjutavad olukorda endiselt, neile lisandub äkiliselt tõusnud Euribor, saab lugeda värskest, esimest poolaastat kokku võtvast Tehinguradarist. „Keskpankade agressiivne võitlus inflatsiooni vastu – mille nad ise rahatrükiga esile kutsusid – on paljudel turgudel ja tööstusharudes toonud kaasa majanduse kokkutõmbumise,“ ütles Ellex Raidla partner ja tehingute valdkonna juht Risto Vahimets.

„Tõusnud intressimäärad on eelkõige mõjutanud kinnisvarasektorit – samas, ega 0-intressi baasil Excelit luues varade kokkuostmine ei saanudki jätkusuutlik olla,“ tõdes ta. Kinnisvarasektorit ootab lisaks juba toimunule mitmes riigis tugev korrektsioon, hinnad ja tulusus, mis tuginesid 0% intressiga võõrfinantseerimisele, on minevik.

Millistes valdkondades võiksime aga näha tehinguid 2023. aasta teisel poolaastal? „Julgeksin öelda, et sektorites, mis saavad langusest vähem kannatada, näeme huvitavaid ja positiivseid sündmusi – militaartootjad ja tehnoloogia, energiatootjad ja tehnoloogia, farmaatsia ja meditsiiin ning meelelahutus,“ ütles Vahimets.

Olukord pole palju parem ka väärtpaberiturgudel, mitmed plaanis olnud esmapakkumised pandi pausile või lükati edasi. „Ühest küljest on jaeinvestori investeerimisvõimekus objektiivsetel põhjustel vähenenud - vaba raha on lihtsalt vähem. Teisalt on jaeinvestorid muutunud kriitilisemaks ja skeptilisemaks, kohati ilmselt ka põhjendatult. Üldine foon on ärev ja avalik väärtpaberiturg on teatavasti emotsionaalne,“ selgitas olukorda Ellex Raidla partner Gerli Kivisoo.

Rahunemise märke näeb ka tehnoloogiasektoris. Ellex Raidla partner Antti Perli tõdeb, et praegust perioodi võib riskikapitalimaailmas pidada ökosüsteemi puhastuseks. „Raha õnnestub kaasata ettevõtetel, kelle teenus või toode on nö valuvaigisti, mis lahendab mõnda sellist probleemi, mille teravust suudavad ka investorid ise tunnetada. Oluliselt keerulisem on ettevõtetel, kelle äri on nö vitamiin, mis võib küll pakkuda klientidele olulist lisaväärtust, kuid mille kriitilisust kliendid igapäevaselt ei tunneta,“ täpsustas ta.

Ellex Raidla Tehinguradar ilmub vahetult pärast iga poolaasta lõppu, analüüsides Eestis toimunud suuremate tehingute tagamaid ja põhjuseid ning prognoosides järgmiste perioodide võimalikke arenguid.