Seega on järgmine küsimus: kas valida autolaen või -liising? Mõlemal võimalusel on omad eelised ja peamiste erinevuste mõistmine võimaldab teha läbimõeldud ning targa otsuse. Küsimusi võib tekkida palju: kellele auto kuulub ja mis hetkeni? Kumma korral on maksed suuremad ja kellele neid tasuma peab? Kes vastutab hoolduse ja remondi eest? Kumma korral on makseperiood pikem? Levinumatele küsimustele vastab finantsettevõtte Altero tegevjuht Eylin Kuusemäe. Seega asume võrdlema!

Omand

Autolaenu korral võtate laenu finantsasutuselt sõiduki ostmiseks. Auto omand läheb teile üle ja saate seaduslikuks omanikuks, kui olete laenu täielikult tagasi maksnud.

Autoliising on rohkem nagu pikaajaline rendileping. Liisingufirma ostab sõiduki ja säilitab omandiõiguse, samal ajal kui te teete regulaarseid liisingumakseid auto kasutamiseks kindlaks määratud perioodi jooksul.

Maksed

Autolaenu korral teete tavaliselt igakuiseid makseid laenuandjale, mis hõlmavad nii laenusummat kui ka intressikulusid. Need maksed jagatakse laenuperioodiks, kuni laen on täielikult tagasi makstud.

Eylin Kuusemäe

Autoliisingu korral hõlmavad teie igakuised maksed sõiduki väärtuse langust ja kasutamise kulusid. Liisingumaksed on tavaliselt madalamad kui laenumaksed, kuna te ei finantseeri täielikult auto väärtust. Autoliisingu maksed sisaldavad tavaliselt lisaks baasintressimäärale ka EURIBORi intressimäära, mis võib muutuda sõltuvalt turu oludest. Tüüpilise autoliisingu korral on see 2,9% baasintressimäär + EURIBOR.

Hetkel on EURIBORi intressimäärad suhteliselt kõrged ja seda tuleb arvesse võtta ka autoliisingu kulude hindamisel. Samas autolaenude puhul on tavaliselt fikseeritud intressimäärad (enamasti 7–9%), mis tagavad suurema stabiilsuse ja ettearvatavuse igakuistes maksetes.

Kestus

Autolaenude korral on tavaliselt pikemad laenuperioodid, mis ulatuvad tavaliselt 3–7 aastani. Laenuperiood määratakse kindlaks ostuajal ja see põhineb teie finantsolukorral ning eelistustel.

Autoliisingu puhul on tingimused tavaliselt lühemad, ulatudes 1–4 aastani. Liisingulepingu lõppedes on teil võimalik sõiduk tagastada, lepingut pikendada või mõnikord auto välja osta ettemääratud hinnaga.

Hooldus ja remont

Autolaenu korral vastutate sõiduki hoolduse ja remondi eest ise, kuna olete omanik. Teil on vabadus valida, kus autot hooldada lasta.

Autoliisingu korral võib liisingufirma hoolduse ja teeninduse lisada liisingulepingusse. See tähendab, et tavaliselt katab liisingufirma tavapärase hoolduse ja remondikulud, kuigi teie võite olla vastutav teatud kulude eest.

Paindlikkus

Autolaenud pakuvad rohkem paindlikkust auto kohandamiseks ja muutmiseks, kuna olete selle täielik omanik ning võite teha soovitud muudatusi.

Autoliisingu korral on teil tavaliselt piirangud modifikatsioonide osas, kuna sisuliselt rendite sõidukit ja peate selle lepingu lõpus heas seisukorras tagastama.

Edasimüügiväärtus

Autolaenu korral on sõiduk teie oma ja saate selle igal ajal müüa.

Autoliisingu puhul teil omandit ei ole, seega pole teil võimalik autot müüa. Siiski võib mõne liisingulepingu korral olla võimalik auto lepingu lõppedes endale osta, kui seda soovite.

Kas siis liising või krediit?

Valides autolaenu ja -liisingu vahel, tuleb hoolikalt hinnata oma vajadusi, prioriteete ning finantsolukorda. Autoliising võib pakkuda madalamaid intressimääri ja suuremat finantselastsust, kuid sellega kaasnevad reisipiirangud ning kohustuslik kaskokindlustus.

Autolaenud pakuvad omakorda omandiõigust ja kapitali suurendamise võimalusi, aga kõrgemate intressimäärade hinnaga. Kui soetate odava ja mitte eriti uue auto, tuleb liisingu ja laenu võrdlusele pöörata eriti suurt tähelepanu. Kui valik on langenud uue või kasutatud auto kasuks, mille maksumus ületab 25 000 euro piiri, on liising finantsiliselt kasulikum ja mõistlikum variant.

Kui soovid autode laenupakkumisi võrrelda, on seda väga mugav teha läbi Altero.ee keskkonna. Taotluse täitmine on tasuta, kõik pakkumised tulevad ühest kohast ja lepingu sõlmimisel läbi Altero saad ka kolm kuud tasuta liikluskindlustust.

Jaga
Kommentaarid