Kõige kallim oli bensiin Tallinnas, järgnes Riia ning madalaim oli bensiini hind Vilniuses. Diislikütuse hind oli kõige kõrgem Riia linnas ja kõige madalam Vilniuses, selgus uudisteagentuuri LETA kogutud andmetest.

Tallinna Circle K tanklates tõusis 95 bensiini hind 1,8%, kerkides 1,729 euroni liitri kohta. Diislikütuse hind tõusis 2% ehk 1,529 euroni liitri kohta.

Riias, Krasta tänaval asuvas Circle K bensiinijaamas tõusis reedel 95 bensiini hind 2,5% - kerkides 1,654 euroni liitri kohta. Diislikütuse hind tõusis nädala jooksul 4% - 1,564 euroni liitri kohta.

Vilniuses, Savanorju prospektil asuvas Circle K bensiinijaamas tõusis 95 bensiini hind 0,7% -1,544 euroni liitri kohta. Diislikütuse hind tõusis 2,9%, 1,434 euroni liitri kohta.

Autogaasi hind Riias langes nädala jooksul 1,4%, ulatudes 0,725 euroni liitri kohta. Vilniuses hind ei muutunud, liiter autogaasi maksab endiselt 0,612 eurot. Tallinnas aga autogaasi hind tõusis 2,7%, küündides 0,76 euroni liitri kohta.

„Nädala jooksul on maailmaturu toornafta hinnad märgatavalt kerkinud ja liikunud vahemikus 78 – 82 USD/b,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi. Nafta hindu tõstavad tema peamiselt sõnul OPEC+ ja Venemaa tootmiskärped, mis vähendavad pakkumist turul, ning USA pankade tugevad kvartalitulemused, mis kasvatavad ootusi, et USA suudab majanduslangust vältida.

Lisaks OPEC+ ja Venemaa kärbetele tõstavad maailmaturu toornafta hindu majandusnäitajad USA-st. „USA tööstustoodangu maht langes juunis sarnaselt maikuule aastatagusega võrreldes 0,5%. Sealne tööstussektori langus ning tarbijakindluse vähenemine annab lootust, et USA Föderaalserervi intressitõusude plaanidele tõmmatakse pidurit, kuna senised tõstmised on andnud soovitud tulemuse majandust maha jahutada,“ selgitas Sassi. Ta lisas, et ka Euroopast tuleb uudised, et intressitõusud on lõpuks vilja kandnud ning Ühendkuningriikide inflatsioon oli juunis 6,9%, mis oli analüütikute ootustest parem näitaja.

Nafta hinnale annab hoogu ka eelmise nädala USA nafta laovarude kahanemine ja nõudluse kasv. „Nõudluse kasvu on oodata ka Hiinas, kuna lähiajal plaanitakse rakendada erinevaid meetmeid sisemise tarbimise taastamiseks ja suurendamiseks,“ rääkis Sassi.

Maailmaturu nafta hinda hoiab Sassi sõnul tagasi Hiina nafta tootmise kasv. „Hiina naftatoodang on 2023. aastal olnud viimase 8 aasta kõrgemail tasemel ning Hiina on 4,3 miljoni barreliga päevas praegu maailma viies suurim naftatootja,“ sõnas Sassi selgitades, et nafta toodangu suurendamine Hiinas suurendab pakkumist turgudel ja alandab seega ka toornafta hinda.

„Maailmaturu hindu langetavad ka nõudluse kahanemise märgid Euroopast – juunis langes Saksamaa diisli nõudlus võrreldes aastatagusega 3%,“ ütles Sassi.