Põhjanaaber Soome on võtnud eesmärgiks apteegireformi. Muutuseid on mitmeid, kuid kõige kõneainet tekitavam nende seas on küsimus, kas käsimüügiravimiste müük saaks olla vabameelsem.

Valitsuse plaani arstid ja apteekrid igatahes heaks ei kiida. Arstide liidu poliitikaprogrammi eest vastutav direktor Heikki Pärnänen peab ideed koguni vastutustundetuks. „See pole hea mõte. Inimesed vajavad nõu pigem käsimüügiravimite kui retseptiravimite osas.“

Veidi leebemalt suhtutakse aga ideesse, et kergemaid tervishoiuteenuseid, nagu vaktsineerimine või vererõhu mõõtmine, võiksid edaspidi toimuda ka apteekides. „Muidugi vajaks see uusi töötajaid, sest tavalised apteekrid ei tohi vaktsineerida,“ ütles proviisor Risto Holma.

Arstide liit on aga sellelegi ideele vastu. Pärnänen ei mõista, kuidas toimuks selliselt tervishoiuteenuste järelevalve. „Apteekidele kehtivad erinevad õigusaktid kui tervishoiuteenuste osutajatele. Apteekide üle teostab järelevalvet teine ​​asutus. Need kaks tegevust tuleb hoida täiesti lahus,“ sõnas Pärnänen.

Peale nende soovib Soome valitsus ka välja selgitada, kas riigis saaks olla ainult neid apteeke, mis tegutsevad internetis. „Ma ei tea, mis kasu selleks oleks,“ jäi proviisor Holma nõutuks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid