Luminori privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul on USAs jätkuvalt näha julgustavaid märke inflatsiooni alanemisest. Tarbijahinnaindeksi (THI) järgi mõõdetud sealne aastane inflatsioon langes juunis 3%ni, mis on turuosaliste ootustest madalam (3,1%), tunduvalt väiksem kui kuu aega tagasi täheldatud 4% ja kaugelt alla eelmise aasta rekordilise 9,10%. „See on kõige aeglasem hinnatõus maailma suurima majandusega riigis alates 2021. aasta kevadest,“ märkis Kose.

USA Föderaalreserv otsustas juulikuu istungil tõsta intressimäärasid veel 0,25 protsendipunkti võrra 5,25–5,50%ni. „Mitmed turuosalised usuvad, et see jääb lähitulevikus viimaseks intressitõusuks,“ ütles Kose.

Vastupidiselt USA uudistele oli euroala inflatsiooninäitaja 5,5% juures oodatust kõrgem (võrreldes prognoositud 5,4%ga), kuid tunduvalt madalam kui eelmisel aastal täheldatud 10,6%. Samuti kergitas Euroopa Keskpank baasintressimäärasid 0,25 protsendipunkti, jõudes põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraga 4,25% juurde ning hoiustamise püsivõimaluse intressimääraga 3,75% juurde. „Suure tõenäosusega tõstetakse septembris intresse uuesti,“ lisas Kose.

Poliitikakujundajad on inflatsiooniga võitlemise raames juba ammu mures pingestunud tööturgude, palgatõususurve, kangekaelsete alusinflatsiooni näitajate jne pärast. Kose sõnul võib Venemaa juulikuine otsus lahkuda ÜRO toetatud Ukraina teraviljakokkuleppest inflatsiooni mõjutavate võimalike tegurite loetelu ainult pikendada. „Venemaa lahkumine lepingust, meetmed teraviljalaevade liikumise piiramiseks Mustal merel ja rünnakud Ukraina Musta mere sadamate teraviljataristu vastu võivad potentsiaalselt piirata Ukraina teravilja eksporti,“ rääkis Kose. „Pingete kasvamise tõttu kerkis nisu hind enne madalamal tasemel stabiliseerumist juulis peaaegu 18%. Kui need asjaolud jätkuvad, suurendab see kindlasti toiduga seotud toorainete hindade tõususurvet, mis pidurdab muidu enamasti edukat ülemaailmse inflatsiooni langust.“

Samal ajal on arenevate turgude lipulaeva Hiina majandus näidanud täiendavaid aeglustumise märke. Tänu majanduse vähesele aktiivsusele eelmisel aastal (mis oli tingitud tollastest COVID-19 meetmetest) kasvas majandus eelmise aastaga võrreldes 6,3% ehk tunduvalt vähem kui prognoositud 7,3%.

Tänavune aktsiaralli on Kose sõnul seni suuresti tuginenud tehnoloogiaga seotud ettevõtetele, kuna investorid on pannud tehisintellektile suuri ootusi ja siin on olnud pettumusi. Näiteks Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) – turuväärtuse järgi maailma suurim kiibitootja – kärpis 2023. aasta väljavaateid, kuna tehisintellektiga seotud nõudlus ei pruugi sel aastal kompenseerida muidu väiksemat üleilmset nõudlust kiipide järele.

Samuti on mõni turu lemmik, nagu Tesla või Netflix, pärast oodatust kehvemate tulemuste avaldamist järsult langenud. „Kuigi see ei pruugi esindada kogu turgu hõlmavat suundumust, muudavad sellised juhtumid investorid tulevikus tehnoloogiaettevõtete väljavaadete suhtes valivamaks,“ ütles Kose.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid