Pärast aastaid Venemaa provintsivõimu keerulistes koridorides navigeerimist töötab Deniss Šaronov nüüd veoautojuhina. „Siin Michiganis on taevalik. Texas oli liiga kuum,“ ütles Põhja-Venemaa Komi vabariigi endine põllumajandusminister.

Alates Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse on agressorriigist lahkunud sadu tuhandeid venelasi. Šaronov põgenes 2022. aasta septembris pärast sõjaväekutse saamist.

„Paljud inimesed ei mõista minu valikut. Nad pilkavad mind. Nad ütlevad, et ma astusin karjääris madalamale, regionaalministrist veoautojuhiks,“ vahendas The Guardian Šaronovi sõnu. „Aga mina ei näe seda üldse nii. Ma olen uhke selle üle, mida teen,“ lisas ta.

2020. aastal sai temast Venemaa põhjaosas asuva Komi põllumajandusminister. „Tundsin uudishimu näha, kuidas valitsus töötab,“ ütles ta, kuid pettus kiiresti, nähes „ohjeldamatut korruptsiooni ja bürokraatiat“, mis tema ministeeriumis lokkas.

„Venemaal on peamine põhjus, miks inimesed poliitikasse lähevad, raha varastamine. Korruptsioon on minu riigi lõhkunud. Sa kas osaled selles või sind heidetakse kõrvale,“ ütles Šaronov.

Ta väitis, et läks kohaliku oblastijuhi Vladimir Uõbaga konflikti, sest keeldus korruptiivsetes maaskeemides osalemast, ning vallandati 2022. aasta jaanuaris.

„Ma mõistsin, et riiki jäädes osalen nii või teisiti selles sõjas,“ ütles ta. „Kui ohvitserid tõid mulle sõjaväekutse, ei jäänud mul muud üle kui riigist lahkuda,“ ütles ta.

Šaronov, kes 48-aastasena oli Venemaa seaduste järgi mobiliseerimiseks liiga vana, seostas sõjaväekutset ministeeriumis tekkinud konfliktiga. Olles õppinud 1995. aastal vahetusõpilasena USAs Vermonti osariigis, otsustas ta Ameerikas õnne proovida.

Pärast pikka teekonda läbi Kõrgõzstani ja Dubai jõudis Šaronov lõpuks Mehhikosse, kus ületas jalgsi USA piiri ja taotles seal varjupaika.

Viimase kuue kuu jooksul palus USA ja Mehhiko piiril varjupaika üle 8600 venelase – 35 korda rohkem kui 249 venelast, kes tegid seda kuue kuuga enne sõda.

Varjupaigataotluse vastust oodates otsis Šaronov võimalusi elatist teenida. „Veoautojuhina töötamine tundus selleks kõige lihtsam viis,“ ütles ta.

Viidates nõrgale rublale, mis sel nädalal jõudis 16 kuu madalaimale tasemele, ütles ta, et summa, mida ta veoautoga sõites teenib, ei ole väga kaugel Venemaa regionaalministri palgast. „Enamik ametnikke leidis raha teenimiseks muid võimalusi,“ sõnas Šaronov.„Aga asi ei ole tegelikult palgas. Küsimus on vabaduses. See on aus töö.“

Ta ütles, et kuue kuu jooksul on ta veoautojuhina käinud 45 USA osariigis, ja kirjeldas üksikasjalikult California lääneranniku ilu. „Mõnikord tundub, et see on üks suur seiklus.“

„Paljud Venemaa ametnikud on sõja vastu, kuid neid valdab hirm,“ väitis Šaronov. „Nad tõusevad igal hommikul üles ja veenavad end, et neil pole muud valikut.“ Sellised mõtted Šaronovit nüüd enam ei vaeva.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid