Maailmaturu toornafta hindu survestab Sassi eelkõige globaalse majanduse ebakindlus. „Tootmisindeksid on üle maailma languses. Näiteks euroala ettevõtete aktiivsuse langus on augustis nii tootmis- kui teenussektoris kiirenenud ning Suurbritannia augusti toomissektori prognoositav PMI oli 47,9. Majandusmaastikul nähakse PMI langemist alla 50 märgina kontraktsioonist,“ selgitas Sassi.

Ka Hiina majanduse taastumine ei kulge ootuspäraselt ning Hiina kinnisvarasektori süvenev kriis lisab turgudel Hiina nafta nõudluse kasvuprognooside osas ebakindlust. „Ebakindlust Hiina majanduse osas lisas ka Hiina Rahvapanga eelmise nädala ootamatu otsus kärpida stiimulpaketi raames lühi- ja keskmise tähtajaga laenude intresse. Turud ootasid pigem täpsemalt sihitud fiskaalmeetmeid majanduse toetuseks,“ kirjeldas Sassi Hiinas toimunut.

Naftatoodang viimaste aastate kõrgeim

Nafta hinda maailmaturul langetab ka tootmismahtude kõrge tase nii USAs kui Hiinas. „USA eelmise nädala naftatoodang oli viimase kolme aasta kõrgemail tasemel, keskmiselt 16,8 miljonit barrelit päevas. Samamoodi püsivad tootmismahud kõrged Hiina rafineerimistehastes, kust on ka viiteid, et kogu toodang ei lähe siiski tarbimisse, vaid hoopis laovarude täiendmisesse, kuna Hiina diislikütuse laovarud on võrreldes jaanuariga tõusnud juuniks 9%,“ rääkis Sassi.

Toornafta hinda tõstavad Saudi Araabia ja Venemaa tootmiskärped. „Pakkumise vähendamiseks turul kärpisid Saudi Araabia ja Venemaa ekspordimahte. OPEC+ eesmärk on nafta hinna tase hoida üle 80 USD/b taseme ning seni on rakendatavad kärpemeetmed viinud soovitud tulemuseni, kuna nõudlus ei ole langenud,“ selgitas Sassi.

Hinda tõstab tema sõnul ka USA toornafta kommertsvarude langus. Laovarud langesid 6,1 miljonit barrelit, mil analüütikute ootus oli 4,2 miljonit barrelit. Pragune laovarude tase, 433,5 miljonit barrelit, on 2% madalam kui sama perioodi viie aasta keskmine tase.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid