Hiina keskpank teatas reedel, et vähendab pankade nõuet hoida reservis välisvaluutat, mille taga on soov tõsta tänavu dollari vastu 5% langenud renminbit. Samuti langetasid Peking ja Shanghai esmakordsetele koduostjatele kodulaenu intressimäära, vahendab Financial Times.

Sama sammu tegid varasemalt linnad Guangzhou ja Shenzhen peale võimude neljapäevast teadet, et langetatakse intressimäära kui ka vajaliku sissemakse mahtu. Hiina võimud on eriti suurendanud enda elavdavaid meetmed kinnisvaravaldkonnas, mis moodustab riigi majandusest rohkem kui veerandi.

Valuuta reservinõude vähendamine suurendab kohalikul turul kättesaadavate dollarite hulka ja tähendab, et kommertspangad saavad endale lubada dollarihoiuste intressimäärade vähendamist. Selle eesmärk on muuta renminbi konverteerimine dollariteks vähem atraktiivseks. Suurt kasu see samas ei tõota.

Samm vabastab ligikaudu 16 miljardit dollarit likviidsust, hindab Standard Charteredi Hiina makrotasandi strateegia juht Becky Liu. Sammu mõju seisneb tema sõnul peamiselt selles, et keskpank näitab enda tahet renminbit toetada.

Kuid sammud, millega langetatakse sissemakse suurust esimese ning teise kodu ostjatele ning vähendatakse olemasolevate kodulaenude intressi, on analüütikute sõnul märkimisväärsed, kuid siiski mitte piisavad, et Hiina majandus taas ree peale saada.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid