Sel nädalal Washingtonis föderaalkohtuniku ees algav kohtuprotsess on kulminatsiooniks kahele käimasolevale kohtuasjale Google'i vastu. Õiguseksperdid on kirjeldanud hagisid kui riigi suurimat monopoolsusjuhtumit.

Eraldi kaebustes süüdistasid justiitsministeerium ja kümned osariigid 2020. aastal Google'it selles, et ettevõte kuritarvitas oma turgu valitsevat seisundit veebipõhises otsingus. Väidetavalt kahjustas Google konkurentsi mitmete sideoperaatorite ja nutitelefonide tootjate kaudu, mis muutsid Google'i otsingu vaikimisi või ainuõiguslikuks valikuks miljonite tarbijate poolt kasutatavates toodetes. Kaebused koondusid lõpuks üheks kohtuasjaks.

Google on väitnud, et tarbijad eelistavad ettevõtte vahendeid, kuna need on parimad, mitte sellepärast, et on hakanud ebaseaduslikult piirama konkurentsi. Google'i otsinguga seotud äritegevus moodustab rohkem kui poole Google'i emaettevõtte Alphabeti 1983 miljardi dollari suurusest tulust ja 76 miljardi dollari suurusest puhaskasumist 2022. aastal.

Ettevõte on asunud end kaitsma mitmenädalases kohtuprotsessis. Kohtuprotsessi käigus peaksid andma ütlusi ka Google'i ja Samsungi endised töötajad ning Apple'i juhid. „See on tagurlik juhtum ajal, mil toimub enneolematu innovatsioon,“ ütles Google'i globaalsete suhete president Kent Walker. Ta lisas, et inimesed ei kasuta Google'it, sest nad peavad, vaid kasutavad otsingumootorit, kuna soovivad seda teha.

Algses kaebuses väitis USA valitsus osaliselt, et Google maksab miljardeid dollareid aastas seadmetootjatele ning brauserite arendajatele, et olla vaikimise nende otsingumootor ja keelata neil Google'i konkurentidega tegelemine.

Kaebuses väidetakse, et Google omab või kontrollib otsingu levituskanaleid, mis moodustavad ligikaudu 80 protsenti Ameerika Ühendriikide üldistest otsingupäringutest.

Samuti väidetakse hagis, et Google'i Android-operatsioonisüsteemi lepingud seadmete tootjatega on konkurentsivastased, sest need nõuavad nutitelefonide tootjatelt teiste Google'ile kuuluvate rakenduste eelinstalleerimist.

Mitmed osariigid esitasid täiendavaid süüdistusi Google'i vastu, väites, et viis, kuidas Google oma otsingutulemuste lehte struktureerib, kahjustab konkurentsi. Kohtuasja juhtiv kohtunik Amit Mehta jättis need väited eelmisel kuul tehtud otsuses kõrvale. Vaatamata sellele on kohtuprotsess USA valitsuse seni suurim edasiminek Google'i vaidlustamisel.