Tallinnas on täna uusi kortereid müügil poolteist korda rohkem kui aasta tagasi. „Kui panna ühte valemisse tänane nii-öelda laojääk, tehinguaktiivsus, hind ja kodulaenuintress, siis läheb paar aastat aega enne, kui olukord võiks taas kriitilisemaks muutuda,“ leiab 1Partneri juht lisades, et mitmed uued projektid on viimase aasta jooksul siiski külmutatud ja ka välja antud ehituslubade arv on sel aastal olnud selgelt väiksem eelnevatest.

„Samas ei toimu suuremad muutused üleöö ja kohe, kui turg tuntavalt elavneb, jõuavad arendajad ka riiulis ootel olevad projektid uuesti käiku anda,“ usub Vahter.

Loomulikult on erandeid, mille puhul levinud trendid ei pruugi kehtida. „Näiteks kesklinnas või rahuliku miljööga Nõmmel on uusarendused võimalik üles lugeda vaid ühe käe näppudel ja neis piirkondades võib valik ostujõu taastudes kiiremini kokku kuivada,“ arutles Vahter, kelle sõnul ei oleks sellisel juhul põhjuseks niivõrd korteriturg kui selline, vaid piiratud pakkumine konkreetses segmendis.

Teisalt leidub Vahteri hinnangul piirkondi, kus uusarenduste laojääk on märkimisväärne. „Peamiselt on need äärelinna piirkonnad, millega konkureerivad omakorda Tallinna lähivaldade uusarendused. Näiteks Haaberstis ja selle ümbruses on viimastel aastatel päris palju arendatud, mistõttu võtab ostjatepoolse huvi järgi jõudmine tõenäoliselt kauem aega,“ selgitas Vahter.

1Partner on Baltimaade juhtiv kinnisvaragrupp, mille esindused asuvad Tallinnas, Tartus, Riias ja Vilniuses. 1Partner grupp pakub kinnisvara vahenduse, hindamise, ehituse, arenduse, halduse ja investeeringute juhtimise teenust. 1Partner kinnisvaragrupp on maailma suurima kommertskinnisvara nõustamisettevõtte JLL (Jones Lang LaSalle) ametlik koostööpartner Baltikumis.