Läti investeerimisfirma Merito Partners asutas kinnisvarafondi Merito Self Storage Fund, mis arendab viie aasta jooksul välja Baltimaade suurima väikeladude võrgustiku. Fondi sihtsuurus on 30 miljonit eurot, peale selle plaanitakse kaasata 50 miljoni euro suurune rahastus pangalt.

Merito Partners on juba kaasanud ligi viis miljonit eurot kokku kümnelt Läti investorilt ja jätkab aktiivselt rahastamiskampaaniat, lähikuudel tõuseb fondi maht vähemalt 10 miljoni euroni. Merito plaanib esimese väikeladudeks arendatava kinnistu omandada juba lähinädalatel, praegu käivad üle Baltimaade läbirääkimised kokku rohkem kui viie kinnistu ostmiseks. Merito on võtnud partnereiks piirkonna juhtivad kinnisvarabürood, veel mitmed potentsiaalselt sobivad kinnistud on parasjagu kaalumisel.

Väikeladude võrgustik hakkab esmalt tegutsema piirkonna võtmetähtsusega linnades – näiteks Riias, Vilniuses, Kaunases ja Tallinnas, projekti hilisemas faasis kaalutakse võimalusi laieneda teistesse regiooni olulisematesse linnadesse. „Väikeladude äri on viimastel aastatel kiiresti kasvanud, praegu tegutseb Euroopas kokku umbes 6000 säärast ladu,“ ütles Merito Partnersi partner Mārtiņš Baumanis. „Eestis, Lätis ja Leedus on väikeladude pinda umbes neli ruutmeetrit 1000 elaniku kohta. Sellega oleme kaugel maas Euroopa ja Skandinaavia keskmisest tasemest, kus vastav näitaja on enam kui kümme korda suurem ning ladude täituvus pidevalt kõrge,“ lisas ta.

Projekti elluviimiseks on Merito Self Storage Fund asutanud eraldiseisva ettevõtte SIA Safe Storage Group, mis tegeleb kinnistute ostmisega ja väikeladudeks ümber ehitamisega. Firma kaasasutajaks ja juhatuse esimeheks on selles ärisuunas juba kogenud tegija Augusts Iesalnieks.

„Viimastel aastatel on nõudlus hoiuruumide järele tõusnud nii eraisikute kui ka ettevõtete hulgas,“ rääkis Iesalnieks. „Kliendid kasutavad neid hoiuruume väga erinevatel eesmärkidel. Leidub nii firmasid, kellel on vaja näiteks ettevõtte arhiivi turvalises kohas hoida kui eraisikuid, kes vajavad pinda oma isiklike asjade pikaajaliseks ladustamiseks.“ Iesalnieksi sõnul kasutavad eriti just e-kaubanduses tegutsevad väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted selliseid laoruume kulude optimeerimiseks, et mitte ehitada välja omaenda laopindu.

„See on kestlik ärimudel, mis annab hea võimaluse unarusse jäänud hoonete ümber ehitamiseks. Praegu kasutuseta jäänud või alakasutuses majadest saavad taas kasulikud ja funktsionaalsed pinnad, mis pakuvad inimestele vajalikku teenust,“ selgitas Iesalnieks. Ärimudel näeb ette turvalise, taskukohase ja paindliku hoiustamiseteenuse pakkumist keskkonnasõbralikul viisil, teenusest saavad kasu nii kliendid kui investorid.

Hoiuruumide keskmine suurus jääb nelja ja kuue ruutmeetri vahele, loodavasse võrgustikku saab kuuluma vähemalt 10 000 eraldi ruumi. Kõikide arenduste juures pannakse rõhku energiasäästlikule ehitusele. Kliendid võivad arvestada nüüdisaegsete tehnoloogiliste abimeestega: lattu pääseb 24 tundi päevas telefonirakenduse abil, kasutusel on kontaktivabad maksevõimalused.

Mis on Merito?

Merito Partners on kiiresti kasvav investeerimisfirma, mis tegutseb Eesti, Lätis ja Leedus. Merito strateegia on keskenduda kasvukapitalile, taastuvenergiale ja erilahendustele ärikinnisvara valdkonnas. Merito Partnersile kuulub alternatiivsete investeerimisfondide valitseja Merito Management AIFP.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid