Tööstustoodangu ja jaemüügi kasv oli eelmisel kuul võrreldes aastataguse ajaga hüppeline ning linnade töötuse määr vähenes veidi. See paranemine toimus tänu valitsuse viimaste nädalate jooksul majanduskasvu soodustavate meetmete suurendamisele, sealhulgas piirangute leevendamisele eluasemete ostmisel.

„Võib-olla oleme pessimismi haripunkti ületanud,“ sõnas Standard Chartered Plc Hiina ja Põhja-Aasia peaökonomist Ding Shuang. „Augusti andmed näitavad, et majandust ei mõjuta tõenäoliselt püsiv ega sügav langus, ehkki võib esineda veel mõningast volatiilsust, eriti arvestades poliitilisi tegureid.“

Hongkongis noteeritud Hiina aktsiad reageerisid positiivselt, kuna andmed suurendasid lootust, et Pekingi hiljutised jõupingutused majanduse elavdamiseks hakkavad vilja kandma. Hang Seng China Enterprises Index laiendas tõusu kuni 1,7%. Reaktsioon mandril oli aga tagasihoidlik, CSI 300 indeks ei suutnud tõusu jätkata. Hongkongis kaubeldavad aktsiad on tänavuse müügimöllu ajal kannatanud rohkem, HSCEI indeks langes ainuüksi augustis üle 8%.

Hiina Rahvavabariigi valuuta jüaan kasvas isegi 0,5%, mis on parim nädalane tõus alates jaanuarist, ning 10-aastaste riigivõlakirjade tootlus kasvas riskide suurenemise tõttu.

„Poliitilised tagasilöögid, kuigi need ei ole massiivsed stiimulid, koguvad hoogu,“ ütles Redmond Wong, Saxo Capital Marketsi turustrateeg Hongkongis. „Me kutsume üles aktsiaturu rallile.“

Tööstusnäitajatele aitas kaasa autotootmise elavnemine, mis kasvas pärast eelmisel kuul toimunud langust augustis 4,5%. Samuti suurenesid tarbijakulutused ehetele ja kosmeetikatoodetele, mis aitas kaasa jaemüügi oodatust suuremale kasvule.

Siiski on kõik alles algusjärgus ja ühe kuu andmed ei ole piisavad, et kinnitada püsivat taastumistendentsi. On olnud ka märke, et selle aasta alguses hoogustunud kulutustegevus on hakanud vähenema, ning kinnisvarasektori kriis on probleem endiselt. Kõik see on lisandunud ootustele, et valitsuse majanduslikud stiimulmeetmed ei ole veel lõppenud, kuna mitmed majandusteadlased näevad, et võivad järgneda täiendavad intressimäära alandamised või muud meetmed.

Kõik reedesed arvud ei olnud roosilised: põhivara investeeringud kasvasid aasta esimese kaheksa kuu jooksul 3,2%, võrreldes 2022. aasta sama perioodiga, mis aeglustus võrreldes jaanuarist juulini toimunud kasvuga, kuna kinnisvarainvesteeringute langus süvenes.

Infrastruktuuriinvesteeringute kasvutempo aeglustus samuti veidi, isegi kui Hiina provintsid kiirendasid infrastruktuuri projektide rahastamiseks kasutatavate erivõlakirjade emiteerimise tempot. See viitas sellele, et rahalised vahendid voolavad läbi aeglaselt ja mõju majanduskasvule tuleb ilmsiks pikema aja jooksul.

„Me peame nägema, et väliselt on endiselt palju ebakindlust ja ebastabiilsust ning sisenõudlus tundub endiselt ebapiisav,“ lisati NBS andmetele lisatud avalduses.

Töötlev tööstus liikus eelmisel kuul laienemise suunas, samal ajal kui laenunõudlus taastus ja deflatsioonisurvet kergelt leevendati.

Kuigi tarbijad on kulutanud teenustele nagu reisimine ja väljas söömine, on nende kulutuste jätkusuutlikkuses kahtlusi. Tööturu väljavaated on samuti sünged, mis suurendab pingeid.

Samal ajal on suurlinnade kodumüügi hoogustumine pärast möödunud kuu teatavaid kinnisvaraalaseid leevendusmeetmeid käsitlevat teadet juba vaibunud. Elamute hinnad langesid augustis kiiremini kui juulis.

„Kui müük ei stabiliseeru, on võimalik, et kinnisvara hinda kergendatakse veel, peamiselt kohalike omavalitsuste poolt,“ ütles Societe Generale SA ökonomist Michelle Lam. Ta märkis selliseid võimalusi nagu koduostupiirangute täielik lõdvendamine suuremates linnades või hüpoteekide intressimäärade ja sissemakse määrade edasine vähendamine.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid