Hinnalangus puudutab kaugküttepiirkondi. Prognoositav langus aastataguse hinnatasemega võrreldes erineb piirkonniti, jäädes eri kaugküttevõrkudes 15 ja 40 protsendi vahele.

„Eelmise kütteperioodi kõrged hinnad tõid hakkepuiduturule kõvasti pakkumist juurde. Talv osutus aga prognoositust soojemaks, varutud toorainet jäi müüjatel üle ja see võimaldas nüüd möödunud hooajast märgatavalt soodsamaid hakkepuidu tarnelepinguid saada,“ kommenteeris olukorda turul Adven Baltikumi äri juht Juhan Aguraiuja.

„Piirkonniti on hakkepuidu hindades olulised kõikumised – nii erinevate hindadega lepinguid üheks hooajaks polegi varasemalt olnud. Mõistagi ei ole pilt ka kütteperioodi lõpuni selge, hinnad võivad vastavalt turuolukorrale muutuda,“ lisas Aguraiuja.

Oma osa lõpphindade alanemisel on ka odavnenud maagaasil, mis on kasutusel reserv- ja tipukoormuste kütusena. Adven Baltikumi äri juhi sõnul on algaval küttehooajal maagaasi hind küll mullusest kordades madalam, kuid kaugeltki mitte stabiilne. „Euroopa suure gaasitarbimisega riigid alustavad kütmist meist hiljem – kui seal hooaeg pihta hakkab, näeme, mida teeb pakkumise ja nõudluse vahekord gaasiturul oktoobris ja sealt edasi,“ märkis Aguraiuja.

Sügisele minnakse vastu enesekindlalt

Tema sõnul lähevad aga Eesti soojatootjad tänavusele kütteperioodile vastu oluliselt kindlamalt kui aasta tagasi. „Mulluses energiakriisis lõime valmiduse katlamajades vastavalt vajadusele paindlikult kasutusele võtta nii põlevkiviõli kui maagaasi. Jälgime turul toimuvaid muutusi tähelepanelikult ja saame kiiresti reageerida. Kütuste tarnevõimekuses ja katkestusteta soojavarustuse tagamisel ei ole enam taolist ebakindlust nagu möödunud aastal, mil esmased jõupingutused läksid sellele, et kütus üleüldse tagatud oleks,“ rääkis Aguraiuja.

Aguraiuja tõi välja, et põhikütust hakkepuitu kasutatakse Adveni võrkudes keskmiselt 85% ning reservkütust 15% ulatuses. „See, kui palju reservkütust ehk eelkõige maagaasi on vaja, sõltub konkreetse piirkonna tarbimisest, katlamajast ja ka talvistest temperatuuridest. Valdavas osas kasutame aga taastuvat hakkepuitu,“ täpsustas ta.

Soodsama hinnataseme puhul peab Adven silmas müügihindu, mis arvestatakse igakuiselt vastavalt tegelikele kuludele ja on prognoosi kohaselt paljudes piirkondades piirhindadest madalamad. „Piirhind on lubatud maksimaalne hind, kuid see ei võrdu automaatselt tegeliku müügihinnaga. Järgime Advenis alati põhimõtet, et kui meie muutuvkulud − milleks on eelkõige kütused ja elekter − vähenevad, siis korrigeerime allapoole ka kaugkütte müügihinda. Peame läbipaistvust oma tegevuses, sealhulgas hinnakujunduses väga oluliseks. Klientidele võib kindlustunnet veelgi lisada, et ka Konkurentsiamet kontrollib seda, et hind vastaks vaid põhjendatud kuludele,“ selgitab Juhan Aguraiuja.

„Kui võrrelda hindu möödunud kütteperioodi algusega, siis prognoosime, et müügihind tuleb septembrikuus sõltuvalt piirkonnast vahemikus 15-40 protsenti madalam kui möödunud aasta sügisel,“ selgitas Aguraiuja. Lõplikud kaugkütte müügihinnad septembri eest arvutatakse ning kajastatakse Adveni veebilehel ja klientide arvetel oktoobrikuu alguses.