2023. aasta algusest kuni novembri alguseni on tolliametnikud avastanud enam kui 1500 toodet, mille valmistamisel on rikutud intellektuaalomandi õigusi. Võltsitud kaubad on saabunud Eestisse peamiselt Hiinast, Hongkongist, Singapurist, Egiptusest ja teistest kolmandatest riikidest. Ligi 70 protsenti võltsitud kaubast saabub Eestisse posti- või kullersaadetisena.

Kuidas aru saada, et tegu võib olla võltsitud kaubaga?

Maksu- ja tolliameti arendusspetsialisti Ülle Viisaku sõnul on võltskaup sageli märgatavalt madalama hinnaga kui originaaltooted, kvaliteet on arusaadavalt kehv ning tootel oleval kaubamärgil võib esineda kirjavigu. „Lisaks intellektuaalomandi õiguse rikkumisele võivad võltsitud tooted kujutada endast ohtu ka tarbijate tervisele ja ohutusele,“ sõnas Viisak, „näiteks võivad mänguasjad sisaldada mürgist plastikut või ehted tekitada allergilisi reaktsioone.“

Keskkonnaagentuuri sõnul kujutab võltskaupade tootmine ja transport endast ka olulist keskkonnakoormust. Need tooted valmistatakse sageli madala keskkonnastandardiga riikides, kus jäetakse tähelepanuta jätkusuutlikud tootmispraktikad.

„Kurioosne on, et ühele nädalale on langenud nii ostlemispidu must reede kui ka Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal. Keskkonnaagentuuri poolt soovime, et inimesed esmalt kaaluksid, kas ost on tõesti vajalik. Mida vähem inimesed tarbivad ja ostavad uusi asju, seda vähem kulub ressursse tootmiseks ja jäätmekäitluseks,“ selgitas keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. Juhul, kui võltstoodang läheb hävitamisele, siis see põhjustab omakorda täiendavat keskkonnakoormust.

Maksu- ja tolliameti sõnul läbivad kõik Euroopa Liitu saabuvad postipakid tollikontrolli. „Kui avastatakse võltsitud kaup, peetakse pakk kinni ja hävitatakse,“ ütles Viisak. „Kauba tellija jääb sellisel juhul ilma nii kaubast kui suure tõenäosusega ka maksud rahast, sest, raha tagasisaamine kaubasaatjalt ei ole garanteeritud.“

Soovitused internetist ostlemiseks

  • Ole internetis ostes ettevaatlik, eriti kui tegemist on liiga hea pakkumisega, sest võltskauba üks tunnus on madal hind.

  • Kontrolli toote päritolu ja müüja usaldusväärsust.

  • Valides eetiliselt toodetud ja autentseid tooteid, aitad vähendada nii intellektuaalomandi rikkumisi kui ka keskkonnakahju.

  • Tutvu kindlasti veebipoe müügi- ja tarnetingimustega.

  • Ole nutikas ja hoia ka tellimuse dokumendid kuni paki kättesaamiseni alles.