Enefit Green alustab päikeseelektrijaamade ehitust Lätis
(8)Enefit Green siseneb päikeseelektri turule Lätis ja alustab riigi lääneosas, Adazi ja Carnikava piirkondades kahe päikeseelektrijaama rajamist. Nendesse projektidesse investeerib ettevõte ligi üheksa miljonit eurot.
Kolmapäeval, 22. novembril tegi Enefit Green lõpliku investeerimisotsuse Austrumi kuue ja Dzervesi 11 megavatiste päikeseelektrijaamade ehitamise kohta. Tegemist on ettevõtte esimeste päikeseparkidega Lätis.
Enefit Greeni juhatuse liikme ja arendusjuhi Andres Maasingu sõnul on Läti päikeseelektri turule sisenemine osa ettevõtte strateegiast. ,,Enefit Green opereerib ja ehitab praegu päikeseelektrijaamu Eestis ja Poolas. Uute päikeseparkide rajamine Lätis ei suurenda ainult Enefit Greeni tootmisportfelli, vaid aitab seda ka hajutada,“ kommenteeris Maasing.
Austrumi ja Dzervesi päikeseelektrijaamade aastane toodang on kokku ca 18 gigavatt-tundi. Võrdlusena katab see hinnanguliselt ligi 8500 Läti kodumajapidamise aastase elektrivajaduse. Päikeseelektrijaamad peaksid alustama elektri tootmist järgmise aasta suvel. Enefit Green opereerib praegu Lätis Valka ja Broceni koostootmisjaamu ning pelletitehast.
Järgmise sammuna sõlmib Enefit Green lepingud ehitajate ja tarnijatega. Pärast seda algavad objektidel ehitust ettevalmistavad tööd.
Maasing lisab, et taastuvenergia turg on Lätis selgelt alles kasvamas. ,,Taastuvenergia on Lätis aktuaalne teema, pakkudes jätkusuutlikku ja süsinikuneutraalset lahendust. Tuule- ja päikeseenergia on odavaim ja kättesaadavaim viis rohelise elektri tootmiseks. Enefit Green on alustanud Lätis ka tuuleparkide arendustega, näiteks Dundaga ja Alsunga piirkondades toimuvad detsembris avalikud arutelud kohaliku kogukonnaga,“ lausus Maasing.
Enefit Greenil on praegu ehituses veel kolm tuuleparki Leedus, üks Soomes ja üks Eestis koguvõimsusega 525 megavatti. Lisaks Läti investeerimisotsustele on ehituses üks päikesepark Poolas ja kaks Eestis koguvõimsusega 100 megavatti. Kokku on Enefit Green investeerinud uute tuule- ja päikeseparkide ehitusse ligi 790 miljonit eurot.