Omniva operatsioonide ja logistika juht Evert Rööpsoni sõnul kasvavad jõulueelsel perioodil pakimahud võrreldes tavapärasega mitmekordseks, mistõttu tasub jõuluostud võimalikult varakult ära teha ning neid mitte viimasele minutile jätta.

„Kuna jõulumahud mõjutavad kõiki e-kaubandusega seotud äri- ning logistikaettevõtteid, siis võivad tavalisest natuke kauem aega võtta nii kaupade komplekteerimine e-poe laos, rahvusvaheline transport, erinevad tolliprotsessid kui ka paki kohaletoimetamine kulleriga, pakiautomaati või postkontorisse,“ rääkis ta.

„Eesti-siseste e-ostude puhul on soovituslik viimane aeg tellimuste tegemiseks jõulueelse nädala esimeste päevade ehk 18. kuni 20. detsembri paiku, siis jõuavad kaupmehed tellimused komplekteerida ning Omnivale üle anda. Mõistagi sõltub see ka konkreetsest e-poest, nende ladude asukohtadest ja võimekusest tellimusi komplekteerida,“ tõdes ta.

„Kõik pakid, mis on Omnivale üle antud hiljemalt 22. detsembril enne pakiautomaatide tühjendusaega, viime Eestis tellijateni 23. detsembriks, Lätis ja Leedus tuleb pakid Omnivale üle anda päev varem ehk 21. detsembril enne pakiautomaatide tühjendusaega,“ kinnitas Omniva operatsioonide ja logistika juht.

Selle kohta, millal tuleks hiljemalt postitada kirjad ja pakid, et need jõuaksid pühadeks kohale, saab rohkem infot SIIT.

Ka logistikafirma DPD Eesti selgitab, mida praegu pakisaatmisel silmas pidada.

„Meie ettevalmistus on olnud väga põhjalik ja igakülgne selleks, et inimesed ei paneks tähele või tajuksid minimaalselt pakiveo kõrghooaja saabumist. Tühjendame ja täidame jõulueelsel perioodil Tallinnas ja Harjumaal pakiautomaate ka pühapäeviti. See tähendab, et näiteks reede õhtul või laupäeval pakiautomaati pandud tellimused on juba esmaspäevaks kohal. Lisaks korjame äriklientide saadetisi ka laupäeviti ja pühapäeviti, et kõik kingitused õigeaegselt saajateni jõuaksid,“ rääkis DPD Eesti müügi- ja turundusjuht Janek Kivimurd.

Ta lisas, et 23. detsembril pakiautomaati postitatud pakid jõuavad saajateni aga peale jõulupühi. „Seega kindluse mõttes tuleks jõulupühadeks vajaminevad pakid paaripäevase varuga pakiautomaati panna ja teisalt teha ka jõuluostud e-poodidest võimalikult aegsasti,“ selgitas Kivimurd.

DPD Eesti sorteerimiskeskusesse ja kulleriks on kõrghooajal tööle asunud täiendavalt 55 abilist. Pakke veab laiali 30 kaubikut rohkem kui muidu, lisandunud on 40 uut pakiautomaati ning toimuvad ka lisatühjendused ning -täitmised. Enam kui paarkümmend pakiautomaati on saanud laienduse täiendavate pakikappide näol, mis tähendab, et sinna mahub senisest enam pakke.

Pakkide kiiremale liikumisele aitab kaasa seegi, et nii era- kui ka äriklientidel on võimalik paigutada ühte kappi mitu pakki. Selleks tuleb kõik pakid skänneerida ja peale seda need ühte pakikappi sisestada.

Pühade-eelsel ajal kasvavad pakimahud kordades ning selleks, et pikisilmi oodatud esemed igaüheni jõuaksid, jagab DPD tarbijatele lihtsaid soovitusi:

1. Enne tellimuse tegemist või paki saatmist veendu, et nii kohaletoimetamise andmed kui ka telefoninumber on korrektselt sisestatud.

2. Mine pakile pakiautomaati võimalikult ruttu järele, et vabastada kapp järgmise jaoks. Võimalusel tee seda juba sõnumi saabumisega samal päeval.

3. Jälgi oma paki teekonda e-teenindusest ja muuda vajadusel paki kättesaamise aega, aadressi. Kulleriga tellitud paki saad e-teeninduses suunata ka automaati või määrata kokkulepitud koha, kuhu kuller saab paki jätta, näiteks terrassile või kuuri alla.

4. Mitme paki saatmisel eelista võimalust sisestada need kõik ühte kappi.

5. Ära jäta jõuluostude tegemist viimasele hetkele ja tee tellimus aegsasti.