Vaata, milline kaart peab ehitajal uuest aastast taskus olema
(50)Maksu- ja Tolliameti (MTA) tellimusel on valminud ehitajatele mõeldud personaalne töötaja kaart, millega tuleb registreerida suurematel ehitusobjektidel töötamine. Kaardi peab tellima tööandja ning praeguseks on väljastatud juba paar tuhat kaarti.
Järgmisel aastal peab tööaja registreerimise kaart olema kasutusel igal ehitajal, kes töötab suuremal ehitusplatsil.
Maksu- ja Tolliameti arendusspetsialist Siim Tamme sõnul on paljudele ehitajatele selline lahendus tuttav näiteks põhjanaabrite praktikast, kus samuti spetsiaalne „Valtti-kaart“ läbipääsutõendiks kasutusel on.
„Ühtse kaardiga tööaja registreerimise eesmärk on tagada aus konkurentsikeskkond. See tähendab, et ehitusplatsil tegutsevad nõuetekohaselt tööle vormistatud inimesed, kellest peatöövõtjal ja riigil on selge ülevaade ning kellele makstakse ausat töötasu,“ lisas ta.
Seadus paneb juba praegu peatöövõtjale kohustuse registreerida suuremad ehitusobjektid ja ehituse töövõtuahel MTA e-teenuste keskkonnas, töötaja ülesanne on edaspidi platsile minnes kaarti viibata ja MTA-le hakkab igapäevaselt jõudma info ehitajate objektil viibitud aja kohta. Kui ehitajal on kaart olemas, siis võib peatöövõtja lubada viipamise asemel ka näiteks mobiiliäpi kasutamist.
Kaartide kasutamine on kohustuslik ehitusobjektidel, kus töö kestab üle 30 tööpäeva ja korraga on tööl vähemalt 20 inimest või objektidel, mille üldmaht on rohkem kui 500 inimtööpäeva. Kahe kuu jooksul on registreeritud juba üle 100 vastava ehituse.
Kaartide tellimusi võtab vastu ja väljastab riigi tellimusel vastava hanke võitnud ettevõte Hansab AS.
„Koostöös MTA-ga oleme välja töötanud spetsiaalse e-keskkonna, kus kaartide tellimusi saavad esitada ehitusettevõtete juhatuste liikmed ja nende poolt volitatud töötajad. Tellimus, mis on nõuetekohaselt esitatud ja mille eest on tasutud, täidetakse kolme tööpäeva jooksul ning postitatakse vastavalt tellija märgitud tarneviisile. Ühe kaardi hinnaks on hanke tingimuste kohaselt 6,67 eurot, millele lisandub käibemaks,“ ütles Hansabi kaardivaldkonna juht Tex Vertmann.
Oktoobrist avatud testperiood on Vertmanni sõnul olnud aktiivne ning ehitusettevõtetelt saadud tagasisidet arvestades on mugavama teenuse nimel tehtud mitmeid muudatusi. Nii on lisandunud ettemaksuarve lahendus ja tellimuse kinnituse alla laadimine. Peatselt lisandub pooleliolevate tellimuste salvestamise võimalus ning kättesaamine Hansabi pakiautomaadist.
Arvestuslik maksukahju ehitusvaldkonnas on aastaid olnud üle 20 miljoni euro aastas. Töövõtuahelate, objektide ja töötajate registreerimise põhjal kogutud andmeid hakkab MTA rakendama oma riskianalüüsides, mis otsivad andmetes anomaaliad ja tuvastavad seeläbi kontrolli vajavaid objekte.
„Kuna tänaseks on kõik seaduse rakendamisega seotud määrused jõustunud ja kaartide tellimise võimalus töötab, tuleb ettevõtjatel kõiki seadusest tulenevaid kohustusi täitma asuda. Järgmine samm MTA poolt saabki olema nõuete täitmise kontrollimine,“ lisas Tamm.