Tallinna Sadam esitas pankrotiavalduse, kuna MPG ei ole pikemat aega täitnud lepingulisi kohustusi. Tallinna Sadama nõuete summa kokku on 3,0 miljonit eurot ja see koosneb peamiselt hoonestusõiguse tasu võlgnevusest, millest 1,9 miljonit eurot on juba eelnevatel perioodidel alla hinnatud. Lisaks taotleb Tallinna Sadam hoonestusõiguse enda nimele kandmist.

Tallinna Sadam ja MPG sõlmisid 28. juunil 2018. aastal 99-aastase koostöölepingu ja hoonestusõiguse lepingu õlikultuuride töötlemise ja logistikakompleksi rajamiseks Muuga sadamasse. Projektiga seoses on läbi viidud vajalikud uuringud ja koostatud eelprojekt.

Tallinna Sadama kohustused seoses projekti käivitamisega on täidetud: arendusala on puhastatud endise söeterminali seadmetest ja arendajale üleantud. Varasemalt on piirkonda rajatud ka sobilikud kaid ja Tallinna Sadamal puudus vajadus täiendavate investeeringute tegemiseks.

Tallinna Sadama kommertsjuhi Margus Vihmani sõnul on viie aastaga turuolukord muutunud ja kahjuks ei ole võimalik projekti ellu viia.

„Näeme siiski perspektiivi MPG projektist vabaneva sadama taristu edasisel rakendamisel uutes projektides, kuna pikad sügavad kaid on võimelised teenindama Panamax tüüpi suuri ookeani laevu ja leiaksid kasutust ka kohaliku impordi-ekspordi käitlemiseks,“ sõnas Vihman.

Tallinna Sadamale kuulub üks Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas läbi oma tütarettevõtete – OÜ TS Laevad korraldab parvlaevaühendust Eesti mandri ja suursaarte vahel ning OÜ TS Shipping osutab multifunktsionaalse jäämurdjaga Botnica avamere- ja jäämurdetöid Eestis ja offshore projektides.

Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev sidusettevõte AS Green Marine.

Investeeringute maht pidi olema 100 miljonit eurot

MPG AgroProduction OÜ asutati 2017.aasta detsembris. Viimases esitatud ehk 2020. majandusaasta aruandes kirjeldas ettevõte, et plaanis on ehitada tööstuskompleks õliseemnete töötlemiseks ning logistikakeskus. Kavandatud investeeringute maht pidi olema umbes 100 miljonit eurot.

2020. majandusaasta aruandes võeti arvele immateriaalse varana hoonestusõigus, mis on hinnatud eksperthinnangu alusel ning mille kajastamine avaldas ettevõtte hinnangul olulist mõju nende finantsnäitajatele. Immateriaalse vara väärtusena hinnati 40,4 miljonit eurot.

Ettevõtte omanikuks on Küprose firma Bittance Ltd. ja esindajaks Alexandru Repalo. Eesti Ekspress kirjutas kolm aastat tagasi, et firma tegelikud omanikud üritasid end varjus hoida. Üks Bittance’i tegelikest kasusaajatest oli Svetlana Bažanova, kelle abikaasa on olnud Venemaal aseminister. Veel oli üks omanikest Roman Artemiev Suurbritanniast, kes töötas kunagi Venemaal naftafirma Jukose asepresidendina.