„Meie inimeste seas on investeerimine üha populaarsem ning seda on mugav teha läbi investeerimiskonto, mille abil saab maksustamist edasi lükata. Peamiste muudatustena anname nüüd investeerimiskontole rohkem kasutusvõimalusi,“ ütles rahandusminister Mart Võrklaev. „Näiteks saab konto kaudu edaspidi raha paigutada ka ühisrahastusse ja krüptovaradesse. Siin rakenduvad investori kaitseks küll teatavad piirangud ja nimekirjas on üksnes finantsjärelevalvele alluvad teenusepakkujad,“ lisas minister.

Rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsleri Evelyn Liivamägi sõnul muutuvad sellega seoses ka mitmed kulude maha arvamist puudutavad reeglid. „Näiteks saab teenitud tulust maha arvata kulu, mis tekib varalise õiguse kadumise korral – kui krüptovara muutub kehtetuks või kui ühisrahastuse puhul lootusetuks hinnatud laenudest tekib kahjum. Samuti saab näiteks väärtpaberitelt teenitud tulust maha arvata väärtpaberikonto haldustasu,“ selgitas ta.

Nii muutub investeeringutulude maksustamine õiglasemaks ka väikeinvestori jaoks tavasüsteemis investeerides, kuna tekib võimalus investeerimisega seotud kulusid ja ebaõnnestunud investeeringutest saadud kahju tulust maha arvata ning seeläbi tulumaksukohustust vähendada.

Muudatused peaksid investeerimiskonto kasutamise muutma atraktiivsemaks ja vähendama väikeinvestori motivatsiooni asutada investeeringute tegemiseks äriühing. Lisaks saab tulevikus investeerimiskonto peale krediidiasutuse avada ka makseasutustes ja investeerimisühingutes.

Eelnõuga täiendatakse ka pensioni investeerimiskonto investeerimisvõimalusi – kui praegu on need samad, mis tavalise investeerimiskonto puhul, siis uue võimalusena lisanduvad pandikirjad. Kuna ühisrahastusse ja krüptovarasse investeerimise riskid on mõnevõrra kõrgemad, siis sinna pensioniraha investeerida ei saa.