Selleks, et vastata küsimusele miks elektrihind nii kõrge on, tuleks teada, et elektri hind kujuneb Põhjamaade ja Baltimaade ühisel elektriturul ega sõltu ülemäära palju sellest, millised elektrijaamad just Eestis töötavad.

Kui ilmastikust tingituna ei saa tuule-, päikese- ja hüdroelektrijaamad piisavas mahus töötada, tuleb käivitada gaasi- ja kivisöejaamad või reservelektrijaamad, mille omahind on CO2 emissioonitasu ja kütuse hinna tõttu kõrgem.

Praegune hinnatõus on kahe ebasoodsa asjaolu kokkulangemise tulemus. Nendeks on külm ilm, mis suurendab üleüldist elektri tarbimist ning vähene tuuleenergia toodang terves Baltikumis.

Kuidas ennast kõrgete hindade vastu kaitsta?

Kõrge börsihind puudutab eelkõige neid tarbijaid, kes tarbivad elektrit börsihinna alusel ja sõltuvad seeläbi otseselt turul toimuvast. Kui on soov kuludelt kokku hoida, tasub olla börsihindadest teadlik ja kallimatel tundidel tarbimist vähendada või lükata suuremat elektrienergiat vajavad tegevused ajale, mil hind on odavam.

Enefiti kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha meie mobiiliäpist. Nii on oluline info alati käeulatuses ja tarbimise ajastamine veelgi lihtsam. Teadlikum tarbimine võimaldab elektrikuludelt kokku hoida ligi 10%.

Kes börsil toimuvat jälgida ei soovi, sellel soovitame üle vaadata oma kehtiv elektripakett ning kaaluda hinna fikseerimist. Fikseeritud paketiga on elektrihind kokkulepitud ajaperioodi vältel üks ja sama. Hinna saab fikseerida nii pooleks aastaks kui ka pikemalt. Loe lähemalt siin.

Järgnevalt oleme välja toonud veel mõningaid lihtsaid soovitusi, mida saab kulude vähendamiseks koheselt kasutusele võtta.

Hoia radiaatorid vabad

Kui toas kipub külmemal perioodil jahedaks minema, siis ühe esimese asjana hoolitse selle eest, et radiaatorid ei oleks kaetud.

Kuna radiaatorid asetsevad seinal, kipuvad nad tihti jääma kardinate või teinekord isegi suuremate mööbliesemete varju. See aga takistab sooja õhu vaba liikumist ruumis, mistõttu võib näiteks diivani taga olla küll väga soe, kuid toas ikkagi jahedavõitu.

Vaata üle aknad ja uksed

Vanemate (ja isegi uuemate) majade või korterite aknad ei pruugi olla piisavalt soojapidavad. Aknaraamide või välisuste ümber olevatest pragudest võib soe õhk välja pääseda, mistõttu on korter või maja jahe isegi kui seda pidevalt kütta.

Külmemaks perioodiks tasuks aknaraamid uuesti soojustada. Selleks võib kasutada näiteks ehituspoodides müüdavaid montaažvahte või teipe. Kindlasti tuleks jälgida toodete kasutamisel tootja juhiseid. Lisaks tuleks silmas pidada, et akna ümbruse soojustamine võib vähendada ruumi loomulikku õhuvahetust, mis mõjutab omakorda sisekliimat.

Lülita välja

Kodutehnika ja muud elektroonilised seadmed, mis parasjagu kasutust ei leia, on targem ajutiselt vooluvõrgust eemaldada. Vooluvõrgus olev seade tarbib elektrit ka siis, kui seda aktiivselt ei kasutata.

Tänapäeva majapidamistest võib leida kuni 20 seadet, mis on pidevalt ooterežiimil ja tarbivad elektrit 24 tundi päevas ja 365 päeva aastas. Nende hulka kuuluvad näiteks pesumasin, mikrolaineahi, röster, veekeedukann aga ka laadija, televiisor, laualamp või elektriline hambahari.

Selliste ooterežiimil olevate seadmete tarbimine võib moodustada kuni 10% kogu elektriarvest.

Üks kraad madalam toatemperatuur hoiab kokku

Siseruumide termostaate reguleerides tuleks valida temperatuur, kus on eelkõige endal hea olla, kuid meeles tasub pidada, et ainuüksi üks kraad madalam temperatuur aitab vähendada küttekulu 5% võrra. Seda on oluline arvesse võtta siis, kui kütad iseseisva küttega või kui kaugkütte loendur mõõdab iga korteri tarbimist eraldi.

Ühtlasi proovi hoiduda ülekütmisest, et elektrisüsteemi mitte üle koormata.