E-Piim on Baltikumi nüüdisaegseimas piimatööstuses tootmisega osaliselt alustanud, seetõttu käivitati ka äsjavalminud energiakeskus. Praegu varustab see auruga esimesi töösse läinud juustutootmisliine, suurem võimsus tuleb kasutusele peatselt, kui alustatakse vadakupulbri tootmist.

45 tonni auru tunnis

Maksimaalselt võimaldab energiakeskus juustu ja vadakupulbri valmistamiseks toota auru 45 tonni tunnis. Adveni Baltikumi äri juhi Juhan Aguraiuja sõnul on see Eestis suurima võimsusega energialahendus, mis on toiduainetööstuse jaoks ehitatud.

„Piimatöötlus ja eriti E-Piima Baltikumi lipulaevaks olev tehas vajab usaldusväärset energialahendust, mis tagab liinide tõrgeteta töö. Tegemist on kahtlemata meie viimaste aastate suurima projektiga, kuhu kaasasime Adveni parima inseneritarkuse nii Eestist kui Põhjamaadest. Siiski on energiakeskuse valmimine alles pikaajalise koostöö algus – nüüd hakkab selle igapäevane opereerimine ja töökindluse tagamine,“ selgitab Aguraiuja.

Tema sõnul on automatiseeritud kõik, mis võimalik ja mõistlik, regulaarselt käib katlamajas kohal kaks hooldustehnikut ning pidev monitoorimine toimub Adveni juhtimiskeskuse vahendusel.

Erinevad energiaallikad

Peamise energiaallikana kasutatakse katlamajas biokütust – hakkepuitu. Reserv- ja tipukoormuste katmiseks on võimalik kasutada biogaasi ning vajaduse korral ka maagaasi, vedelgaasi või kerget kütteõli. „Erinevate energiaallikate valmidus loob paindlikkuse tagada varustuskindlus ja mõistlik hind. Eesmärk on valdavalt kasutada taastuvkütust – võimalikult väike jalajälg keskkonnale on ühine põhimõte nii Advenil kui E-Piimal. Samuti oli hea meel tõdeda, et mõlemad ettevõtted väärtustavad ka pikaajalist vaadet ja partnerlust,“ kiidab Aguraiuja laabunud koostööd.

„Jätkusuutlikkus on kindlasti E-Piima jaoks ülioluline põhimõte – alustades maaelu väärtustamisest, tõhusatest protsessidest ning lõpetades materjalide ja jääkide taaskasutamisega. Adveni taastuvenergialahendus sobib sellesse pilti hästi,“ räägib Paide E-Piima tehase juht Randel Veerits. Tema sõnul leidsid nad Adveni näol nii ühise klapi väärtustes kui ka professionaalse projektijuhtimise.

„Energialahenduse töökindlus mõjutab otseselt meie toodangu kvaliteeti ja stabiilsust, seetõttu valisime partnerit väga hoolikalt. Põhjalik vajaduste läbimõtlemine koos Adveni meeskonnaga tasus end ära. On heameel tõdeda, et asjad sujuvad, kokkulepped on toiminud ja oleme heade partneritena õigel teel,“ lisab Veerits.

Tööd energiakeskuse rajamiseks algasid 2022. aasta suvel. Adven projekteeris, tellis ja paigaldas biokütuse eelkolde ja katlad, kaks gaasi- ja kergekütteõli katelt ning muud seadmed. E-Piim sõlmis Adveniga energiakeskuse opereerimise lepingu 20 aastaks. Adven investeeris nüüdisaegsesse energialahendusse üle 10 miljoni euro.

E-Piim Tootmine AS rajas Paidesse uue tänapäevase ja automatiseeritud juustutööstuse, kus plaanitakse 2024. aastal jõuda juustu ja vadakupulbri tootmisega täisvõimuseni.