Eestis registreeritud elektrisõidukite koguarv läheneb 6000 elektriautole ning Elektrum valmistub elektriautode arvu märgatavaks kasvuks. Nii avati laadimisjaam Tallinnas mullu novembris ja avatakse tänavu Tartus ja Narvas. Sel aastal lisandub Elektrum Drive’i laadimisvõrku ligi 100 laadimispunkti. 2027. aastaks on Eestisse planeeritud rajada 500 laadimispunkti ning kümnendi lõpuks ligi 1000, samal ajal rajatakse Balti riikides kokku rohkem kui 3000 laadimispunkti.

Positiivne mõju

Elektrum Eesti juhatuse liige Andrus Liivand sõnas: „Elektrisõidukite arv kasvab tempokalt ja peaks sel kümnendil saavutama märkimisväärse taseme. See eeldab meie poolt elektrisõidukite laiaulatusliku laadimisvõrgu rajamist, samuti tekivad uued ärivormid, mis pakuvad peale elektromobiilsuse teenuse erinevaid lisateenuseid. Prognoosid näitavad, et 2025. aastal võib Eestis olla ligi 17 000 elektrisõidukit, 2030. aastal aga on neid juba vähemalt 50 000. Ühes elektromobiilsusega laienevad ka laadimisvõimalused – 2030. aastaks on iga 10–15 elektriauto kohta vaja vähemalt ühte avalikku laadimiskohta. Seetõttu otsime aktiivselt partnereid ärikinnisvara omanike seast, et leida kohti uuenduslike laadimislahenduste kasutuselevõtuks.“

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul kaasneb elektriautode ulatuslikuma kasutuselevõtuga positiivne mõju igapäevasele elukeskkonnale, kuna väheneb välisõhu saastamine ning autoliikluse tekitatav müra. „Tartu linna strateegilistes plaanides oleme arvestanud elektrisõidukite osakaalu märkimisväärse tõusuga linnaliikluses. Mida rohkem on avalikus ruumis laadimisvõimalusi, seda agaramalt ka elektrisõidukeid soetatakse. Oleme varem erasektori vähese huvi tõttu linnavalitsuse tellimusel avalikke kiirlaadijaid kesklinna piirkonda paigaldanud, kuid õnneks on kasvav nõudlus teinud laadimisteenuse pakkumise erasektori jaoks piisavalt atraktiivseks,“ lisas Tamm.

Probleeme on kortermajade juures laadimisega

Astri Grupi nõukogu liikme ja jätkusuutlikkuse valdkonna juhi Silver Hage kinnitusel on elektriautode laadimistaristu edendamine oluline osa Astri Grupi rohestrateegiast. „Tartu Lõunakeskuse juurde rajatud Elektrum Drive’i laadijad on korralik täiendus Tartu laadimistaristule. Avalikel laadimispunktidel on oluline roll nii pikamaasõitudel kui ka elektriautode arvu kasvul. Lühiperspektiivis on aga takistusi kortermajade juures laadimisega. Laadijate olemasolu ostukeskustes on iseenesestmõistetav ning meie strateegia näeb ette kõigi Lõunakeskuse peasissepääsude ja kaubanduspargi teiste hoonete lähedale eri kiirusega laadijate paigaldamist. Laadimise ajal saab klient keskuses süüa, sisseoste teha ja aega veeta.“

Elektrum Drive’i kasutatakse mobiilirakenduse vahendusel, millega saab ostetud elektrienergia eest kohe tasuda. Rakendusega saab muu hulgas valida planeeritud laadimisaja pikkuse, et teised kasutajad näeksid, millal jaam on saadaval. Lisaks on võimalik planeerida teed laadimisjaamadeni, kasutades mobiilseadmes saadaolevaid navigatsiooniplatvorme, samuti ka tasuda kuupõhiselt.