„Viimase nädala jooksul on toornafta hind maailmaturul liikunud vahemikus 77-82 USD/b,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi.

Maailmaturu nafta hinda mõjutab juba mitmeid nädalaid Punasel merel toimuv. „Huthide rünnakute tõttu väldivad tankerid piirkonda ning viimase kahe nädala jooksul ei ole Punasel merel Euroopa poole liikunud mitte ühtegi diislikütuse laadungiga tankerit,“ märkis Sassi. Lisaks vähendab Euroopa diislikütusega varustamist USA idarannikul asuvate rafineerimistehaste plaanipärane kevadine hooldusperiood.

Nafta hinda tõstab ka USA laovarude kasv ning analüütikute prognoosid nii majanduse kasvu kui ka naftatoodangu vähenemise kohta. „Hoolimata sellest, et USA laovarud olid viimasel nädalal kasvus, jäi see alla analüütikute ootustele. Ootus kasvuks oli 1,9 miljonit barrelit kuid tegelik kasv oli 670 000 barrelit,“ sõnas Sassi.

Mootorikütuste hinnastamisjuht tõi välja, et majandusprognoosid on muutunud USA ja Hiina majanduse kasvu osas optimistlikumaks, mis tõstab ka nõudlust nafta järele. Samas korrigeeris EIA (Energy Information Administration) USA naftatoodangu prognoosi 2024. aastaks pisut allapoole vähendades nii nõudlust kui pakkumist 40 000 barrelile päevas.

Lisaks eelmainitud tegurtele avaldab maailmaturu nafta hinnale mõju ka Ukraina sõda, kus Venemaa naftatööstuse vastu tehtud droonirünnakud vähendavad valmistoodete saadavust.

Maailmaturu hinda hoiavad aga tagasi negatiivsed arengud Hiina kinnisvarasektoris. „Kinnisvarasektor moodustab circa 25% Hiina GDP-st. Sealse kinnisvaragigandi Evergrande Groupi üle 300 miljardi dollari suurune võlg viis ettevõtte sundlikvideerimiseni, samuti on kinnisvara väärtus ja tehingute arv Hiinas 2022. aastast saadik olnud languses,“ lausus Sassi.

Ta lisas, et sektori turgutamiseks vähendati Hiina pankade kohustuslikke reserve ning väidetavalt on riigi poolt pankadele surve vabanenud reservide arvelt jätkata kinnisvarasektorile laenude andmist. Pessimismi lisab ka see, et Hiina tööstusaktiivsuse on viimased neli kuud olnud languses ning langus jätkus ka jaanuaris.

Circle K mootorikütuste hinnastamisjuht rõhutas, et Circle K Eesti AS ostab kõik mootorikütused otse Euroopa Liidus asuvatest rafineerimistehastest. Circle K Eesti AS ei osta, müü ega vahenda Venemaal ega Valgevenes toodetud mootorikütuseid.