Kehtiva seaduse kohaselt kehtib neile ettevõtluskontodele, kus aastane tulu jääb alla 25 000 euro, maksumäär 20 protsenti, vahemikus 25 000 – 40 000 eurot on maksumääraks 40 protsenti. Üle 40 000 euro teeniva ettevõtluskonto kasutaja on jõudnud käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäärani ja sellisel juhul tuleb jätkata tegevust juba registreeritud ettevõtlusvormi (nt FIE, OÜ) kasutades.

„Lisatulu teenimisel on ettevõtluskonto kasutamine üks lihtsamaid ja mugavamaid võimalusi, kus kasutaja ise ei pea midagi tegema, vaid laekunud tulust läheb 20 protsenti tööjõumaksude katteks. Palgad ja teenuste hinnad on aastatega tõusnud ja mõistlik on ajale jalgu jäänud 25 000 euro piir kaotada ja edaspidi ongi konto maksumääraks üksnes 20 protsenti,“ selgitas rahandusminister Mart Võrklaev.

Rahandusminister lisas, et riigi huvi on siin, et ettevõtlusega tegemine oleks võimalikult lihtne ja bürokraatiavaba, aga samal ajal oleks ka maksud korrektselt tasutud. „See tagab ettevõtjate vahel võrdse konkurentsi ja riigile maksutulu, millest me kõigi jaoks vajalikke avalikke teenuseid rahastame,“ sõnas ta.

Kui ettevõtluskonto kasutaja on liitunud ka teise pensionisambaga, läheb lisaks 20 protsendile kontolt ka 2 või järgmisest aastast vastava valiku korral 4 või 6 protsenti teise samba makseteks. „Täiendava tulu saamine on hea võimalus suurendada ka oma teise samba pensioni,“ ütles rahandusminister.

Praegu tekib äriühingul ettevõtluskonto kasutajalt teenust ostes täiendav tulumaksukohustus 20 protsenti, mis muudatuste jõustudes ära kaotatakse. Selle asemel peab äriühing maksma 50 protsendilt teenustasult sotsiaalmaksu. Sellega väheneb nii äriühingu maksukoormus kui suurenevad ettevõtluskonto omaniku sotsiaalsed tagatised.

Ettevõtluskonto kasutaja puhul on plaanis avalikuks muuta isiku üldandmed ja ettevõtluskonto number.

Möödunud aasta detsembri seisuga kasutas ettevõtluskontot ligi 21 500 inimest. Kuus tehakse ettevõtluskonto kaudu tehinguid umbes 3,2 miljoni euro ulatuses. Maksutulu laekus ettevõtluskontodelt mullu umbes 7,7 miljonit.

Muudatused jõustuvad 2025. aastast.