Mis on päritolutunnistus?

Päritolutunnistus on dokument, mis tõendab, et tarbitav elekter on toodetud taastuvatest allikatest. See toimib nagu rohelise energia sünnitunnistus, võimaldades elektri tootjatel näidata, et nende toodetud elekter on pärit näiteks päikesest, tuulest või muudest taastuvatest allikatest. Nende tunnistuste olemasolu on kriitiline, sest see võimaldab tootjatel osaleda rohelise energia turul, kus on kasvav nõudlus.

Toome lihtsa näite: kui ostad kodus elektrit rohenergia paketiga, kas oled kunagi mõelnud, kuidas see elekter just sinu koju jõuab? Elektrone ei ole võimalik juhtmetes eristada ja elektrivõrk on nagu ookean, kus kõik on segunenud. Lahendusena loodi Euroopa elektriturule täiendav süsteem - elektri päritolu tõendavad tunnistused. Elektritootjad saavad Eestis Eleringilt päritolutunnistusi, mida nad seejärel saavad eraldi maha müüa, et teenida lisaraha. Päritolutunnistuste süsteem on reguleeritud Euroopa direktiivide tasemel. Euroopa liikmesriikide päritolutunnistuste registreid ühendab AIB, mis ka tagab, et Eestis toodetud päritolutunnistusi saab osta ja müüa ka näiteks Saksamaal.

Päritolutunnistused loodi selleks, et edendada taastuvenergia tootmist ja kasutamist. Need tagavad energia päritolu läbipaistvuse ja usaldusväärsuse. Eestis saab Eleringi abil iga elektri tarbija näha, kust nende taastuvenergia on pärit. Päritolutunnistused on tähtsad tarbijatele, ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes soovivad olla kindlad, et nende energia tuleb taastuvatest allikatest. See aitab võidelda kliimamuutuste vastu, tõstab nõudlust rohelise energia järele ja julgustab investeeringuid taastuvenergia projektidesse.

Kes tarbib päritolutunnistusi ja miks?

Päritolutunnistuste peamisteks tarbijateks on ettevõtted ja organisatsioonid, kes soovivad demonstreerida oma keskkonnasäästlikkuse pühendumust ja täita oma rohelisi eesmärke, tihti seoses ESG (Environmental, Social, and Governance) eesmärkidega. Lisaks on olemas mitmed toetuskavad ja sertifikaadid, mis nõuavad taastuvenergia kasutamist. Eestis on üks tuntumaid näiteid Keskkonnainvesteeringute Keskuse “nullheitega sõidukite ostutoetus”, mis on aidanud paljudel soetada elektriauto. Selle toetuse üheks tingimuseks on kasutada sõidukites ainult taastuvenergiat, mida tõendatakse päritolutunnistustega.

Päritolutunnistusi kasutavad ka elektri jaemüüjad, kes soovivad pakkuda oma klientidele rohelist elektrit. Tarbides või ostes päritolutunnistusi, saavad ettevõtted ja organisatsioonid tõendada, et nad toetavad taastuvenergia tootmist, aidates seeläbi kaasa üleminekule puhtamale energiale ja vähendades oma süsinikujalajälge.

Lahendused päritolutunnistuste haldamiseks

Soldera eristub kui üks peamisi lahendusi, mis tegeleb päritolutunnistuste haldamise keerukusega. Selle tarkvarapõhine lahendus pakub lihtsat ja tõhusat viisi päritolutunnistuste haldamiseks ja müümiseks. Soldera mitte ainult ei automatiseeri päritolutunnistuste protsessi, vaid on ka loonud platvormi, mis ühendab tootjad. See võimaldab saavutada turul soodsamad tingimused.

Lisaks kauplevad päritolutunnistustega ka bilansihaldurid. Siiski ei pruugi nad alati soovida väiketootjategda tegeleda, põhjendades seda liigse paberimajandusega.

Niisiis on Eesti päikeseenergia tootjad avastanud unikaalse võimaluse mitte ainult toetada rohelist üleminekut, vaid ka majanduslikult sellest kasu saada. Päritolutunnistuste süsteemil on selles protsessis keskne roll, sest see tagab taastuvenergiast saadava kasu läbipaistva ja usaldusväärse tõendamise. Soldera on selle süsteemi oluline komponent, mis pakub tõhusat ja lihtsat viisi päritolutunnistuste haldamiseks ning pakub tootjatele taastuvenergiast uusi kasuvõimalusi.

 

Jaga
Kommentaarid