Me tahame lastele õpetada rahaga ümber käimist selleks, et nad saaksid õnnelikeks täiskasvanuteks, leiab raamatu „Tom õpib rahamängu“ autor Riin Tuttelberg. Ta nendib, et kuigi seda ei taheta tunnistada, on raha vahend, mis aitab täita inimeste unistusi. „Isegi kui unistuseks on siiras soov veeta oma perega tulevikus rohkelt aega, annab raha võimaluse seda aega tekitada, võib-olla minna ühiselt ka mõnele eksootilisemale puhkusereisile või teha midagi muud meeldivat,“ lausub Tuttelberg.

Igapäevaselt Coop Pangas äriklientidega töötav Liis Klein, kelle sulest on ilmunud ka päris väikestele mõeldud pildiraamat „Minu esimene raha“, ütleb, et lapsele rahatarkuse õpetamiseks ei ole alumist ega ülemist vanusepiiri. „Valiku põnevatest rahaga seotud teemadest leiab igas vanuses. Mina õpetasin oma lapsele pildiraamatu abil lihtsamaid asju juba siis, kui ta oli kolmeaastane,“ toob naine näite oma praktikast.

Samuti leiab Klein, et oluline on lisaks üksikutele tegevustele, nagu eelarvestamine või eesmärgistatud kogumine, teadvustada ja õpetada rahatarkust kui loomulikku elu osa. „Mina võrdleksin rahatarkust vitamiinide ja tervisliku toitumisega – seda ei saa kokku panna üheks tehislikuks komplektiks, vaid see peab olema igapäevaelu osa,“ selgitab ta. Näiteks jooksvaid kulusid planeerides oleks hea neid ka lapsega koos arutada, et tekiks infoväli, mis annab talle tugeva ettevalmistuse iseseisvaks eluks.

Saatest saab kuulata veel ka kogemusi selle kohta, kuidas taskuraha kasutada eesmärkide seadmisel, milliseid raamatuid lugeda nii noore kui lapsevanemana ning mis mängud aitavad noortel raha paremini mõista.

Saatekülalised Liis Klein ja Riin Tuttelberg.

Jaga
Kommentaarid