Väga hea uudis on see, et euroala hinnakasv pidurdub jätkuvalt ja on jõudmas 2% juurde, mis on Euroopa Keskpanga eesmärk. See annab lootust, et juba pikka aega kõrgel püsinud intressimäärad hakkavad pikkamisi langema ja laenuraha seeläbi odavnema, mis annab ettevõtjatele, eriti majanduse alustalaks olevatele VKE-dele, kindlust taas investeerima hakata ja tarbijatele julgust jälle suuremaid oste teha.

Eesti ettevõtted on oma töötajaid hoidnud ja pole jätkuvalt asunud neid kergekäeliselt koondama, vaid on pigem vähendanud investeeringuid, sest inimesed on iga ettevõtte kõige väärtuslikum ressurss. Tänu sellele ei ole tööturg erinevalt eelmisest suurest kriisist aastal 2009 väga suurel määral räsida saanud, kuid sellel aastal on siiski veel oodata mõningast töötuse kasvu – Eesti Panga hinnangul 7,6%-ni – enne, kui see taas langema hakkab.

Ehkki eksporditurgudel on toimumas teatav elavnemine, pole Skandinaavias taastumist veel märgata. Seega oleks täna paslik võimalikud kaubanduspartnerid kriitiliselt üle vaadata ja nende hulka võimalusel laiendada, sest tootmisvõimust ettevõtetel jätkub ja sisendihinnad on praegu madalamad kui mõned aastad tagasi.

Üldiselt tasub nii ettevõtjatel kui ka tarbijatel lähtuda praegu põhimõttest, et tark ei torma ja kõik uued investeeringud hoolikalt läbi kaaluda. Hoolikas eelarvestamine ja investeeringute läbimõtlemine on edukuse alus igal ajal, kuid eriti praegu, mil majandus näitab alles esimesi taastumise märke.

SmeGo on üleeuroopaline finantsteenuste platvorm juba käivitunud VKE-dele. Seitsme aasta jooksul on smeGo abiga hoo sisse saanud enam kui 4000 VKE-d ja rahastuse kogusumma oli 2023. aasta lõpu seisuga 1,8 miljardit eurot.