Alexela energiamüügi valdkonna juht Tarmo Kärsna sõnas, et mai algusega tõuseb elektriaktsiis 1 eurolt MWh eest pealt 1,45 euro peale MWh kohta. Klientide arvetele tähendab see koos käibemaksuga hinnatõusu 0,055 senti/kWh.

Näiteks kui korteris elava inimese keskmine tarbimine aastas on 1,5 MWh, siis tõuseb tema aastane kulu 0,83 eurot.

Mai esimesel päeval tõusevad ka teiste energiatoodete aktsiisid. Diislikütuse aktsiis tõuseb ca seitse protsenti ning maagaasi aktsiis ligi 20 protsenti. Aktsiisitõus ei puuduta bensiini ega eriotstarbelist diislikütust.

Praegu on diislikütuse aktsiis 0,372 eurot liitri kohta, alates 1. maist on aktsiis 0,399 eurot liitri kohta. Eriotstarbelise diislikütuse aktsiis jääb ka edaspidi tänasele tasemele ehk 0,021 eurole liitri kohta.

Maagaasi aktsiis tõuseb 1. maist ca 20 protsenti. Samas suurusjärgus suureneb ka vedelgaasi aktsiis. Lisaks tõusevad mootorimaagaasi ja veeldatud olekus mootorimaagaasi aktsiis, kuid nende puhul on aktsiisitõus alla 5 protsendi.

Lisaks tõusevad mai algusest kerge kütteõli, raske kütteõli ja põlevkivikütteõli aktsiis.

Aktsiisitõusude eesmärk on viia aktsiisid järk-järgult samale tasemele, mis need olid enne COVID-19 viiruse levikust tingitud kriisi. Aktsiismäärad jõuavad kriisieelsele tasemele 2027. aasta 1. mail.