Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts selgitas langust kulude kasvuga. „Suurimat mõju avaldasid suurenenud allahindlused, personali ja hoiuste tagamise osafondi kulu ning kasvanud põhivara kulum,“ kommenteeris ta. Läntsi kinnitusel jätkab üheksal Euroopa turul tegutsev Bigbank kontsern enda strateegia plaanipärast elluviimist, mille osaks on edasine kasv ning tooteportfelli laiendamine igapäevapanganduse suunas.

Sarnaselt Bigbankiga vähenes esimeses kvartlis ka Coop Panga kasum, kahanedes 9,4 miljonilt eurolt 9,1 miljoni euroni. Kodumaistest pankadest ujub vastuvoolu aga LHV, kelle esimese kvartali puhaskasum kerkis mulluselt 33,1 miljonilt 40,7 miljonini.

Bigbanki kontserni 2024. aasta esimese kvartali netointressitulud olid kokku 26,4 miljonit eurot (1. kv 2023: 22,5 miljonit eurot), mis teeb võrdluses eelmise aasta sama perioodiga kasvuks 3,9 miljonit eurot ehk 17%.

Kontserni intressikulud kasvasid esimeses kvartalis võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 10,5 miljoni euro võrra 17,3 miljoni euroni. Selle peamisteks põhjusteks olid hoiuseportfelli 44% suurune aastakasv ja jätkuvalt kõrge intresside keskkond, mis võimaldas Bigbanki hoiuseklientidel teenida arvestatavat intressi. Kolmandaks teguriks on 2023. aastal kasvanud emiteeritud võlakirjade maht, mis on võimaldanud investoritel teenida suuremat tulu Bigbanki võlakirjadelt.

Bigbanki laenuportfelli maht jätkab ettevõtte kinnitusel kasvamist kõikides segmentides. „Erilist rõõmu valmistab kodulaenude portfell, mis aasta esimeses kvartalis kasvas 43 miljoni euro võrra, ületades eelmise aasta sama perioodi kasvu 23 miljoni euro võrra. Kinnisvaraturgudel on elavnemise märke ning rõõm on näha, et üha enam kliente valib just Bigbanki oma koduostu finantseerijaks,“ märkis Länts.

Tugeval kasvukursil oli esimeses kvartalis ka Bigbanki ärilaenude ja liisingute müügimaht ulatudes 114,4 miljoni euroni, mis on 93% suurem kui mullu samal perioodil. Länts tõi esile, et eriti kiire - ehk aasta võrdluses kolmekordne – oli seejuures ettevõtetele laenude ja liisingute müügi kasv Leedus.

Üle 2 miljardi hoiuseid

Bigbanki brutolaenuportfell kasvas esimese kvartali lõpuks rekordilise 1,75 miljardi euroni, suurenedes kvartaliga 86 miljoni euro võrra (+5%) ja aastaga 325 miljoni euro võrra (+23%). Ärilaenude portfell kasvas kvartaliga 22 miljoni euro võrra (+4%) 600 miljoni euroni, eluasemelaenude portfell kasvas kvartaliga 43 miljoni euro võrra (+12%) 394 miljoni euroni ja tarbimislaenude portfell 25 miljoni euro võrra (+3%) 762 miljoni euroni.

Panga rahastusbaas on Bigbanki juhi sõnul tugev - esimeses kvartalis kasvas kontserni hoiuseportfell laenuportfellist kiiremini, suurenedes kvartaliga 215 miljoni euro võrra, mis ületab eelmise aasta esimese kvartali kasvu 85 miljoni euro võrra. Oluline verstapost oli tema sõnul kvartali alguses tähtajalise hoiuse turule toomine Leedus, mis oli Bigbanki koduturgudest viimane, kus seda toodet varem ei pakutud. Jaanuarist 2024 pakub Bigbank tähtajalist hoiust kõigil oma tegevusturgudel.

Kontserni hoiuseportfell kokku kasvas kvartaliga 215 miljoni euro võrra (+11%) ja aastaga 655 miljoni euro võrra (+44%) 2,15 miljardi euroni. Tähtajaliste hoiuste portfell kasvas kvartaliga 100 miljonit eurot (+11%) ja ületas esmakordselt 1 miljardi euro piiri (1,02 miljardit eurot). Säästuhoiuseportfell kasvas kvartaliga 116 miljonit eurot (+11%) 1,14 miljardi euroni.