Projekti esimeses etapis paigaldati Kaunase Akropolise kaubanduskeskuse parklasse 20 laadijat, mis võimaldavad ühel ajal laadida kuni 40 elektrisõidukit. Esimesed kaks nädalat, kuni 17. maini, on Akropolise laadijates laadimine tasuta. Projekti teises etapis plaanib Eleport laiendada laadimispunkti veel 20 laadija võrra.

Akropolise kaubanduskeskuses on 21 Euroopa (CCS) laadimisstandardiga 120kW võimsusega kiirlaadijat, mis olenevalt tingimustest võimaldavad elektriauto aku täis laadida kõigest poole tunniga. Ühtlasi on klientide päralt 16 poolkiirlaadijat (Type2) maksimaalse võimsusega 22kW. Eleport ei jäta laadimisjaamas hätta ka Jaapani laadimisstandardiga (CHAdeMO) sõidukite omanikke, nende käsutuses on kolm 50kW kiirlaadijat.

Eleport jätkab kasvu Kesk- ja Ida-Euroopas

Seni on Kaunase kesklinnas ja selle ümbruses avalikest laadijatest puudus olnud. Eesti ettevõtte poolt rajatud laadimispunkt on oluliselt laiendanud elektriautode omanike laadimisvõimalusi.

„Uus laadimispunkt on oma suuruselt küll silmapaistev, kuid arvestades liiklusvoogusid, Kaunase Akropolise parkla täituvust ning elektrisõidukite kasvu dünaamikat, on ette näha, et esimeses etapis rajatud laadijatest piisab klientide vajaduste rahuldamiseks kolmeks aastaks. Seetõttu plaanime teist etappi, et nii Kaunase elanikud kui ka külastajad saaksid Baltikumi suurimat laadimispunkti kasutada ilma, et peaksid muretsema vabade kohtade olemasolu üle,“ ütles Eleport Leedu turujuht Kazys Pupinis.

Laadimispunkti koguvõimsus on 1500 kW, millest suurem osa ehk 1200 kW on mõeldud kiirlaadimiseks. Pärast 2027. aastal valmivat teist etappi ületab Kaunase Akropolise laadimispunkti koguvõimsus 3 megavatti (MW).

Sel aastal investeeritakse üle 20 miljoni euro

„Seoses elektrisõidukite kiire kasvuga töötame nõudluse rahuldamise nimel. Mugav taristu on meie külastajate jaoks üha olulisem ning aitab samal ajal kaasa säästlikuma ning saaste- ja müravabale transpordile. Asudes linna ühe peamise tuiksoone lähedal on Kaunase Akropolis ideaalne koht ambitsioonika projekti jaoks, mis kahtlemata aitab kaasa rohepöördele, mitte ainult Kaunases, vaid Leedus laiemalt,“ märkis Kaunase Akropolise juhataja Brigita Kuodytė.

Eelmise aasta lõpus oli Eleportil neljal põhiturul – Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas juba üle 500 laadimispunkti. Eleport plaanib ainuüksi sel aastal laadimisvõrgustiku arendamisse investeerida üle 20 miljoni euro ning järgnevatel aastatel ületab investeering 100 miljonit eurot. Plaanide kohaselt on Eleportil 2024. aasta lõpuks nelja riigi peale kokku 1350 laadimispunkti.