Huvi arhitektuuri ideevõistluse vastu oli suur: kokku avaldas soovi esitada oma nägemuse 87 arhitektuuribürood ja -meeskonda nii Eestist kui ka kaugemalt ja huviliste seas oli mitu maailmas tuntud mainekat tegijat. Konkursi žürii valis esimesest voorust edasi kaheksa pakkujat, kelle esitatud tööde seast nimetati parimaks Prantsuse arhitekti Marcelo Joulia arhitektuuribüroo Naço ning Eesti arhitektuuribüroo Eek & Mutso Arhitektid ühistöö „Lumière“, mis tähendab prantsuse keeles valgust.

Uus kõrghoone koosneb elupindadest, äripinnast ja avaliku otstarbega ruumidest, kuhu tulevad näiteks kohvik, restoran ja kunstigalerii ning wellness-keskus. Hoone keskel asub linnaelanikele avatud panoraamvaatega platvorm.

Kuna piirkonna kõrghoonete teemaplaneering lubab rajada kuni 130 meetri kõrguseid hooneid, siis kasutasid kõik võistlusel osalenud arhitektid oma kavandites seda piiri. Võidutöö on kavandatud maapinnast 125 meetri kõrgusena ehk samas suurusjärgus Maakri piirkonna teiste olemasolevate ja kavandatavate kõrghoonetega.

Žürii on tulemusega rahul

Ideevõistluse žürii liige, endine Eesti arhitektide liidu juht Ülar Mark sõnas, et kõrghoonete ehitamiseks on Tallinnas planeeritud Maakri kvartal, kuhu võiks sobida ka kõrgemad hooned. „See peab olema põhjendatud funktsiooni ja Tallinna linna silueti seisukohalt. Võidutöö puhul on kõrgus õigustatud. See ei ole suletud äritorn, vaid on avatud linnaelanikele,“ rääkis ta. Võidulahendus toob žürii sõnul kõige paremal viisil linnasüdamesse nii püsielanikke kui ka linnasüdamele vajalikku dünaamikat.

Tallinna linna esindaja hinnangul aitab võidutöö lahendus Maakri kõrghoonete teha piirkonda inimsõbralikumaks ja linnakodanikele avatumaks. „Võidutöö toob juurde mitmeid tänavaruumi rikastavaid funktsioone nagu kunstigalerii, sündmusruumi, kohvikud ja restoranid,“ kommenteeris Tallinna strateegiakeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer. „Samuti lisab see rohelust Viiralti tänavale ja ühendab ümberkaudseid piirkondi, toob Maakri kvartalit, Tallinna Jaani Seegi kirikut ja Politseiparki teineteisele lähemale, mis senimaani on jäänud eraldatuks.“

Žürii esimehe Andrus Väärtnõu sõnul arvestab valitud töö konkursi lähteülesande ja visiooniga luua hoone, mis väärtustab nii linnapanoraami kui ka -keskkonda. „Sellest hoonest kujuneb kindlasti linna maamärk, kvaliteetne elukeskkond ja uus populaarne sihtkoht nii linnaelanikele kui ka väliskülalistele. Oleme konkursi tulemusega rahul: projekti vastu näitas huvi erakordselt palju arhitekte. Esitatud visioonide tulemusena saime laia spektri lahendusi, mille seast valis žürii parima. Esimest korda soovisid arhitektuurikonkursil osaleda rahvusvaheliselt mainekad bürood, keda meie piirkond ei ole varem kõnetanud,“ selgitas Väärtnõu.

Uus hoone täiendab Tallinna siluetti

Rahvusvaheliselt hinnatud arhitekt ja disainer, arhitektuuribüroo Naço asutaja Marcelo Joulia on maailmas loonud tuntud hooneid, hotelle ja restorane näiteks Pariisi, Dubaisse, Shanghaisse, Buenos Airesesse. Joulia sõnul täiendab uus hoone Tallinna siluetti ja ühendab looduse linnaeluga. „„Lumière’i“ disainis on kaks sammast: keskkond ja innovatsioon, milles peegeldub meie pühendumus jätkusuutlikumale eluviisile,“ märkis ta. Arhitekti sõnul eristub see teistest hoonetest voolujoonelise vormi poolest, mis on inspireeritud linnaarhitektuuri ümaratest vormidest ja vanalinna kindlusmüüri tornidest. Hoone tuleb heledates toonides, mis on omakorda inspireeritud Eesti loodusest, virmalistest, peegeldusest merel ja lumel.

„Püüame igasse projekti panna selle miski, mis eristab lahendust senitehtust,“ rääkis võidutöö kaasautor, arhitektuuribüroo Eek & Mutso asutaja ja arhitekt Madis Eek. Eeki sõnul oli kõrghoone arhitektuurivõistlus koostöös rahvusvaheliste arhitektidega Eesti büroo jaoks erilise tähtsusega. „Koht on meile tuttav, teisel pool Tartu maanteed on esimene meie büroos loodud hoone – 1998. aastal valminud Tornimäe maja.“

Ideevõistluse võitja valis välja žürii, kuhu kuulusid mainekad arhitektid. Žürii koosseisu moodustasid Eesti arhitektide liidu liikmed Ülar Mark, Risto Parve ja Siiri Vallner, Tallinna strateegilise planeerimise teenistusest arhitekt Jaak-Adam Looveer. Samuti kuulusid žüriisse tellija esindajad Andrus Väärtnõu, Urmas Past ja Hannes Roosaar.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena