„Meile laekunud pöördumistes tunnevad tarbijad muret, et selline trükis võib eksitada eelkõige eakaid, mille tulemusel ei pöördu nad enam mitte arsti poole, vaid kasutavad tervisemurede leevendamiseks trükises viidatud tooteid,“ rääkis TTJA infoühiskonna talituse juhataja Helen Rohtla.

PTA toiduosakonna peaspetsialist Brigitte Salmus lisab, et toidulisandi märgistuse nõuded kehtivad nii müügipakendile kui ka veebipoes esitatud infole. „Kui väide, mida soovitakse toidulisandile omistada, ei oma teaduslikku tõestust, siis sellise väite lisamine märgistusele ei ole lubatud. Uute väidete jaoks on vaja taotleda luba Euroopa Komisjonilt,“ selgitas Salmus.

Trükises tutvustatakse tooteid, mida müüakse veebilehel wellmed.club. TTJA on alustanud ka järelevalvemenetlust, sest toidulisanditele raviomaduste omistamine on seadusega keelatud.

TTJA ja PTA nõuanded tarbijale:

  1. kontrolli, kes on ettevõtja ja mis on tema kontaktandmed;

  2. suhtu alati kriitiliselt sellistesse pakkumistesse, kus lubatakse, et üks toode kõrvaldab sisuliselt üleöö kõik tervisemured. Reeglina on sellisel juhul tegemist pettusega;

  3. säilita kriitilist meelt ka selliste pakkumiste suhtes, mille juures on toodud välismaa tarbijate arvustused toote kohta. Varasem praktika näitab, et reklaamis toodud isikuid pole reeglina olemas ja ettevõtja on arvustused ise kirjutanud;

  4. kriitiline tasub olla ka siis, kui välismaa tarbijate asemel on pakkumise juures Eesti nimed või lausa lisatud mõne Eesti tuntud isiku (nt arsti) pilt. TTJA on kokku puutunud juhtumiga, kus tuntud Eesti arsti väidetav soovitus oli lisatud imetootele, mis pidi ravima kõrgvererõhutõve;

  5. toidulisand ei ole ravim. Kui mõne toote puhul lubatakse, et see lahendab tervisemure, siis enne ostmist konsulteeri kindlasti perearsti või perearsti nõuandetelefoniga. Nemad oskavad öelda, kas see toode on inimese tervisemure lahendamiseks sobilik.

„Selliste kahtlaste imetoodete müügiks kasutatakse tihtipeale skeemi, kus tehing sõlmitakse telefoni teel ja tasumine toimub sularahas kauba kättesaamisel. Selliste müügiskeemide puhul tasub alati valvas olla, kusjuures kauplejal väga lihtne oma identiteeti varjata või selle kohta valeteavet anda. Praktikas oleme näinud juhtumeid, kus müügitehingu sõlmimiseks kasutatud telefoninumbrid on hiljem tummad ja tarbijal pole mingil viisil võimalik toodet tagastada ega toote kohta pretensioone esitada,“ täiendas Rohtla.