„Terbatas Darzs linnakvartalisse uue elamurajooni rajamine on ainulaadne võimalus, sest tegu on ühe suurima arenduseks sobiliku alaga UNESCO kaitse all olevas Riia kesklinnas. Uusarendus peab seega arvestama nii kohaliku ajaloo, kaasaegsete lahenduste tagamise kui ka linnaruumile lisaväärtuse loomisega,“ sõnab Estera asutaja ja tegevjuht Ülo Adamson.

Arendataval alal on 2020. aastast tegutsenud kogukondlike linna-aedade algatus. Estera poolt kavandatud linnakvartali arenduse keskmeks on unikaalne rohelise hoovi kontseptsioon, mis annab ka tulevastele elanikele võimaluse harrastada aiandust otse oma kesklinna kodu juures.

Adamson lisab, et kunagise jäähokiareeni asemele on kavandatud erinevaid arendusi alates 2008. aastast, kuid nüüd on olemas selge tegevuskava. Esimese kortermaja ehitusprojekti tegid Eesti ja Läti arhitektid büroodest Kadarik&Tüür ja Mark Arhitekti. Praegu on käimas antud maja ehitushange ning ehitusega on eesmärk alustada 2024. aasta teises pooles. Uue konkursiga otsitakse arhitekte, kellega luua ülejäänud viiele hoonele sobilik arhitektuuriline lahendus.

Arhitektuurikonkursi eesmärk on saada arhitektuurselt kvaliteetne lahendus arendatavate hoonete fassaadidele linnakvartalis Tērbatas Dārzs, mis on kooskõlas Riia ajaloolise kesklinna ehituspõhimõtete ja traditsioonidega.

Konkurss toimub Tērbatas Dārzs linnakvartalis paralleelselt kahes tsoonis. A tsoon koosneb kolmest elamust, mille arvestuslik brutopindala on kokku 33 250m² (krundi aadressid Krišjāņa Barona iela 75, Krišjāņa Barona iela 75A ja Tērbatas iela 78B). Tsoon B koosneb elamu- ja segahoonestusest, mille arvestuslik brutopindala on kokku 21 360m² (krundi aadressid Krišjāņa Barona iela 75B ja Tērbatas iela 78C). Mainitud mahtudele lisandub maa-alune parkla, mis liidab kõik kvartali sisesed hooned logistiliselt kokku üheks tervikuks.

Rahvusvaheline konkurss toimub kahes voorus. Esimene voor kestab 10.-21. juunini 2024. Konkursi teine voor toimub 26. augustist kuni 25. novembrini 2024.

Eesti ja Suurbritannia kapitaliga tegutsev kinnisvaraarendaja Estera Development OÜ alustas Lätis tegevust 2016. aastal. Estera keskendub noortele peredele ja teistele esmakordsetele koduostjatele suunatud elamuarendustele Riias ja selle lähiümbruses. Eestis on Estera rajamas Saueveere uusarendust Saue vallas.