Palgaläbirääkimised on üldiselt keerulisemad töötajale kui tööandjale, kuna töötajad ei ole täielikult kursis ettevõtte rahalise seisuga ega puutu palgateemadega igapäevaselt kokku. Ettevõtja ja rahatarkuse edendaja Kristi Saare jagab nippe, kuidas tööandjalt tulemuslikult palka juurde küsida ning lisasissetulekut targalt ära kasutada.

1. Valmista ette tugev ja põhjendatud argument

Palgatõusu küsimine nõuab ettevalmistust. Esimene samm on läbi mõelda oma saavutused, tööpanus ja väärtused, mida oled ettevõttele lisanud. Koosta nimekiri projektidest, mida oled tööl läbi viinud, ja too konkreetseid näiteid, mis rõhutavad sinu panust ettevõttesse ning selle tulemustesse. Ole valmis neid tööandjale enesekindlalt selgitama. Hea nipp on töö käigus jooksvalt oma saavutusi kirja panna, sest aja jooksul võid need unustada.

2. Uuri turuhindu

Enne palga juurde küsimist tee endale selgeks, milline oleks õiglane palk vastavalt sinu ametikohale ja kogemusele. Uuri erinevaid allikaid, et saada ülevaade turuhindadest. Võid arutada teema üle ka oma kolleegidega või kasutada internetipõhiseid tööriistu, näiteks statistikaameti palgarakendust. Lisaks tasub silma peal hoida valdkonna töökuulutustel.

Kui oled kogunud piisavalt informatsiooni, pane paika enda soov, mis kajastab turu keskmist palka, aga ka sinu oskusi ja kogemusi. Pigem küsi esialgu soovitust veidi rohkem, et läbirääkimiste käigus jõuda palgatõusuni, mis sobib nii töötajale kui ka tööandjale.

3. Vali õige aeg ja koht

Õige ajastus ja sobiv koht on palgaläbirääkimisteks väga olulised. Parim aeg palgaläbirääkimisteks on tavaliselt siis, kui ettevõttel läheb hästi, või ajal, kui räägite tööandjaga tulemuslikkusest ja edasistest eesmärkidest. Siiski ei tähenda see, et majanduslanguse ajal ei võiks palk tõusta, ent selgelt on lihtsam küsida, kui ettevõtte tulemused on tõusuteel. Planeeri palgatõusu küsimiseks eraldi aeg ja vaikne koht, et tegemist oleks professionaalse vestlusega.

4. Ole enesekindel ja professionaalne

Kui oled kohtumise kokku leppinud, on oluline jääda rahulikuks ja esitada oma palgasoov selgelt ning põhjendatult. Keskendu faktidele ja oma saavutustele ning väldi ultimaatumite esitamist või ülemäärast emotsionaalsust. Inimestena arvame, et teised märkavad meie hästi tehtud tööd niisama, kuid see ei ole realistlik ootus.

Näita, et oled oma soovis kindel, kuid samas jää professionaalseks ja ole avatud küsimustele või vastuväidetele. Selgita oma põhjendusi loogiliselt, nii et tööandja mõistaks sind ja oleks valmis ettepanekut kaaluma.

5. Ole valmis läbirääkimisteks

Palgatõusu küsimine on harva ühepoolne protsess, seega ole valmis kuulama tööandja tagasisidet ja tema vastuargumente. Võib juhtuda, et tööandjal on eelarvepiirangud või muud põhjused, miks ta ei saa kohe sinu palgasoovi täita.

Mõtle enne kohtumist läbi alternatiivsed hüved, mida võiksid palga asemel vastu võtta, näiteks kütusehüvitis, rohkem puhkust või paindlikum tööaeg. Ole valmis kompromissideks ja näita, et oled koostööaldis, kuid samas kindel oma soovides. Läbirääkimised on edu võti!

Kui sissetuleku tõus on edukas, siis jälgi, et väljaminekud kohe selle võrra kasvama ei hakkaks. Selleks pane paika kindel plaan, kuidas lisatulu nutikalt hallata ja veelgi kasvatada.

Nutikad viisid lisaraha kasutamiseks:

  • Automaatne kogumine ja investeerimine. Selleks, et sissetuleku suurenemisest ka pikas plaanis kasu saaksid, on mõistlik see mingis osas panna omakorda raha teenima. Võid esialgu alustada raha säästmise ja kogumisega või võtta ette pikemaajaline investeerimine. Coop Pangas saab selleks avada Rahasahtli, kuhu on võimalik automatiseerida endale sobivad kogumisviisid ja teenida nendele igakuiselt intressitulu. Näiteks võid palgapäevaks seadistada püsimakse, mis paigutab teatud osa palgakasvust hoiukontole lisa teenima. Pikemas plaanis saad enda ja oma lähedaste tulevikku kindlustada läbi madalate tasudega pensionifondide. Investeerimist on mõistlik alustada just III samba pensionifondidest, sest see on raha kasvatamise võimalus, millele riik on tulumaksutagastusega märgatava maksusoodustuse loonud. Ära siinkohal unusta, et investeerimise puhul kehtib reeglina põhimõte: mida suurem tootlus, seda suurem risk.

  • Eesmärgistatud säästmine. Sea endale konkreetsed eesmärgid, milleks soovid koguda, näiteks meelerahufond, kodu ostmine või mõne suure unistuse täitmine. Selge eesmärk aitab sul sobiva kogumislahenduse kokku panna ning on keerulisematel hetkedel hea meeldetuletus, miks säästa.

  • Täiendava hariduse omandamine. Kasuta saadud lisatulu eneseharimiseks – osta raamatuid ning osale koolitustel ja kursustel. See võib aidata sinu karjääri veelgi rohkem edendada, mis võimaldab tulevikus suuremat tulu teenida. Alati on hea idee õppida juurde rahatarkuse ja investeerimise kohta, seega panusta ka sellesse.

  • Ära unusta nautida oma töö vilju! Oluline on investeerida ka enda tervisesse ja heaolusse. Olgu selleks sport, puhkus või hobid. Lisaks töötamisele ja õppimisele, mis tekitavad rahalise kindlustunde, on oluline ka tasakaalustatud elu ja korras tervis. Hea idee on teha endale igast palgatõusust mingi preemia, sest nii on tunne, et pingutus on asja ette läinud.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga.

Jaga
Kommentaarid