Tänase valitsuse pressikonverentsi viimase küsimuse esitas Madis Hindre ERR-ist, kes uuris, kas valitsus on keset riigieelarve janti mõelnud ka tulumaksuvaba miinimumpalga vähendamisele. Kallas tõdes, et sel teemal on koalitsioonis vaidluseid peetud. „Reformierakond on selle idee välja käinud, aga see pole tuge saanud, kuna siis saavad pihta need, kes kõige vähem teenivad,“ lausus ta.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo, kes kuulub ka koalitsioonikõneluste delegatsiooni, märkis kirjalikus kommentaaris, et praegu ametisolev valitsus kaalus ühe kärpekohana tulumaksuvabamiinimumi langetamist, kuid loodava uue valitsuse läbirääkimiskõnelustel seda kaalutud ei ole.

Margus Tsahkna midagi konkreetset ei vastanud pressikonverentsil, vaid ütles, et läbirääkimised alles algavad ning sääraste detailsete otsusteni jõutud pole. Ta märkis, et kokkuleppele hakatakse jõudma hoopis laiapindse riigikaitsemaksu osas.

Lauri Läänemets sõnas, et ettepanek eeldaks maksuküüru kaotamise tagasipööramist. Ta teatas SDE-le kohaselt, et tulumaksuvaba miinimumi vähendamine mõjutaks oluliselt inimeste toimetulekut, ent jõukamate inimeste puhul kaaluks sotsid seda ettepanekut hea meelega.

Alates 1. jaanuarist 2023 rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr kuni 7848 eurot aastas ehk kuni 654 eurot kuus. Tänavu sõltub iga inimese maksuvaba tulu summa veel tema sissetulekust. Oma maksuvaba tulu saab arvutada SIIT. 2025. aastast on inimestel, kes ei ole jõudnud vanaduspensioniikka, tulumaksuvaba aastas 8400 eurot ehk kuus 700 eurot ning seda sõltumata inimese sissetuleku suurusest. Teisisõnu ei ole 2025. aastast enam sissetuleku suuruse arvestus vajalik ning maksuvaba tulu saavad kohaldada kõik Eesti elanikud. Seda aga siiski juhul, kui maksuküüru kaotamisest ei otsustata viimasel hetkel loobuda.

Maksuvaba tulu arvestamine:

  • aastatuluga kuni 14 400 eurot on maksuvaba tulu aastas 7848 eurot;

  • aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 7848 – 7848 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400);

  • aastatuluga üle 25 200 euro on maksuvaba tulu 0.