„Spordiennustuste tegemine ei ole pangalaenu saamise vaatest küll automaatselt välistav tegur, kuid liigitub panga jaoks samasse kategooriasse nagu kasiinos mängimine, kus hinnatakse mitut aspekti“ ütles Rebane.

Ta tõi näite, et kui kodulaenu võtta plaaniv inimene ennustab üksnes kuu aja vältel näiteks koondisemängude või iga kahe aasta tagant toimuvate jalgpalli suurturniiride ajal ning kui panustatavad summad ei mõjuta kuidagi inimese toimetulekut, ei näe pank seda probleemina.

„Aeg-ajalt võib ennustusi teha, aga kui see kujuneb juba pidevaks ehk hasartmängurlusele viitavaks tegevuseks, siis pigem on see panga silmis negatiivne. Kõik oleneb muidugi ka mahtudest – see, milline on problemaatiline hasartmängurlusele kuluv summa, oleneb inimese sissetulekute suurusest. Kui hasartmängud muutuvad oluliseks osaks sissetulekutest ja ka väljaminekutest, on kindlasti tegu probleemiga,“ ütles ta.

Rebane lisas, et jalgpallihuvi ei pea automaatselt tähendama, et tuleks minna suurtes summades panustama. „Võimalus on ka näiteks sõpradega selle peale kihla vedada, kes võidab turniiri ja panna sümboolne rahasumma vahele. Kui aga minnakse märkimisväärsete summadega ja sagedasti professionaalsetesse keskkondadesse panustama, siis läheb see juba tavapärasest jalgpallihuvist kaugemale,“ nentis ta.

Luminori Balti eraisikute panganduse juht tõi välja, et kui inimesel kulub arvestatav osa sissetulekutest ka näiteks lotole, siis on see panga vaatest negatiivne käitumismuster, mis näitab, et otsitakse hõlptulu teenimise võimalust.

Ekspert märkis, et on kuulnud rahvasuus jutte, mille kohaselt võib inimene elada näiteks kasiino kõrval ja osta igapäevaselt kasiinost sigarette või selle kõrval asuvast pangaautomaadist raha välja võtta. Olgugi, et klient kasiinos pidevalt mängimas ei käi, võib pangale jääda teistsugune mulje. Rebase sõnul ei jää kodulaenu taotledes pangale kahtlust äratavad maksed märkamata ning selle kohta ka küsitakse ja sellises olukorras tuleb laenu taotlejal selgitusi jagada.

„Kui inimesel on laenuvõtmise kavatsus, siis soovitan mõelda eelnevalt oma finantsotsustele sellest vaatest, kas neis võib olla viiteid riskikäitumisele. Spordiennustused, loto või ka kasiino pole kodulaenu puhul automaatselt välistavad tegurid, aga ainult juhul, kui see jääb mõistlikkuse piiridesse,“ ütles Rebane.