„Pikaajaline jaekaubanduse langus on mõju avaldanud ka Grupi müügitulemustele, endiselt on näha klientide ebakindlust ja kampaaniapakkumiste eelistamist. Kliendid on pikkadest kriisiaastatest kaasa võtnud oma õppetunnid ning ostuotsused mõeldakse põhjalikult läbi. Oma osa on ka ebastabiilsel tööjõuturul, mis kindlasti tarbijate kindlustunnet vähendab,“ rääkis TKM Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp.

TKM Grupi 2024. aasta I poolaasta müügitulu oli 458,8 miljonit eurot, kahanedes võrreldes 2023. aasta I poolaasta tulemusega 0,4%. Teise kvartali konsolideeritud auditeerimata müügitulu oli 237,3 miljonit eurot, jäädes aasta varasemale alla 2,1%.

Poolaasta puhaskasum oli 8,36 miljonit eurot, mis jäi mullusele tulemusele alla ligi 38%. Teise kvartali puhaskasum oli 9,87 miljonit eurot ning langes aastaga 23%.

„Kuigi üldine majandusolukord näitab viimaks stabiliseerumise märke ning osad valdkonnad on ka kriisist välja tulemas, siis jaekaubanduses võtab olukorra paranemine veel aega,“ lisas Puusepp. Klientide jätkuvast usaldusest annab Puusepa sõnul märku kehtivate Partnerkaartide hulk, mis jõudis esimesel poolaastal uue rekordini, lähenedes nüüd 740 tuhandele, nendest ligi 30% on enda telefoni laadinud ka Partnerkaardi rakenduse.

Autoäri näitas kasvu

„Olulise panuse müügitulemustesse andsid autoärid, mis hoolimata Balti autoturu langusest on suutnud müüke kasvatada. KIA automargi müügimahtude suurenemine annab julgust teha tulevikus veelgi jõulisemaid otsuseid, et autoärisid kasvatada,“ sõnas Puusepp. „Eeldatavalt jõustub Eestis järgmisel aastal automaks, mille mõju automüügile ei ole veel teada. On selge, et maksu kehtestamine avaldab olulist survet kaupmehe müügimarginaalidele ning sõidukite müük sõltub senisest veelgi enam kampaaniatest,“ lisas Puusepp.

Teise poolaasta plaanidest rääkides tõi Puusepp välja kahe uue Selveri avamise, Tallinnas Rocca al Mare Keskuses ja Tartus Raadil. Kaubamaja avab sügisel täielikult uuenenud Toidumaailma Tartus. Peetri külla rajatakse 2024. aasta sügisel KIA Tallinna juhtiv esindus. Leedus kuulutas TKM Lietuva UAB välja ehitushanke uue KIA-Škoda ühise esinduse rajamiseks, mille ehitus võiks alata samuti veel käesoleval aastal. Sellesse aastasse jääb veel ka novembris avatav uuenenud kontseptsiooniga I.L.U. Lõunakeskuses.

Supermarketite segmendi müügitulu vähenes

Supermarketite ärisegmendi 2024. aasta I poolaasta konsolideeritud müügitulu oli 296,7 miljonit eurot, vähenedes aasta varasema näitaja suhtes 1,6%. II kvartali konsolideeritud müügitulu oli 150,3 miljonit eurot, vähenedes aasta varasema perioodiga võrreldes 2,7%. Kauplustest tehti 2024. aasta I poolaastal 21,7 miljonit ostu, mis on samal tasemel eelmise aastaga.

2024. aasta II kvartalis olid nii maksueelne kasum kui ka puhaskasum 5,2 miljonit eurot, olles baasperioodist 0,5 miljonit eurot suurem. I poolaasta supermarketite segmendi konsolideeritud maksueelne kasum oli 6,2 miljonit eurot, püsides aasta varasemal tasemel.

Supermarketite segmenti kuulub juuni lõpu seisuga 71 Selveri kauplust, kaks Delice’i kauplust, Rändpood ja kohvik, kogumüügipinnaga 120,2 tuhat m²; neile lisaks e-Selver, mis on Eesti suurima teeninduspiirkonnaga e-pood, ja keskusköök Kulinaaria OÜ.

Kaubamajade ärisegmendi 2024. aasta kuue kuu müügitulu oli 49,4 miljonit eurot, jäädes eelmise aasta võrreldavale perioodile alla 4,5%. II kvartali müügitulu oli 25,4 miljonit eurot, mis jäi eelmise aastale alla 5,9%. Kaubamajade segmendi 2024. aasta kuue kuu maksueelne kahjum oli 1,0 miljonit eurot, mis oli aastatagusest tulemusest madalam 1,2 milj euro võrra. II kvartali maksueelne kasum oli 0,2 miljonit eurot.

Autokaubanduse poolaasta müügitulu kerkis, kvartali müügitulu langes

Autokaubanduse segmendi 2024. aasta esimese poolaasta müügitulu oli 98,9 miljonit eurot, kasvades eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 1,4%. Teise kvartali 54,1 miljoni euro suurune müügitulu jäi 2023. aasta teise kvartali müügitulule alla 3,1%.

Esimesel poolaastal müüdi kokku 3171 uut sõidukit, mida on sama palju kui aasta varem. Teises kvartalis müüdi 1822 uut sõidukit. Segmendi 2024. aasta esimese poolaasta maksueelne kasum oli 5,6 miljonit eurot, jäädes 2,1 miljoni euro võrra aasta varasemale tulemusele alla. 2024. aasta teise kvartali maksueelne kasum oli 3,3 miljonit eurot, mis on aasta varasema sama perioodi kasumist 1,4 miljoni euro võrra nõrgem.

Turvasegmendi 2024. aasta II kvartali kontserniväline müügitulu oli 5,7 miljonit eurot, kasvades eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 63,2%. Segmendi II kvartali maksueelseks kasumiks kujunes 0,04 miljonit eurot, mis oli eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 0,01 miljoni euro võrra kehvem tulemus. Turvasegmendi 2024. aasta I poolaasta kontserniväline müügitulu oli 10,3 miljonit eurot, kasvades eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 61,1%. Segmendi I poolaasta maksueelseks kahjumiks kujunes 0,1 miljonit eurot, eelmise aasta sama perioodiga võrreldes oli tulemus 0,2 miljoni euro võrra nõrgem.

Kinnisvarasegmendi 2024. aasta I poolaasta grupiväline müügitulu oli 3,4 miljonit eurot. Müügitulu kasvas möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 8,4%. Segmendi II kvartali grupiväline müügitulu oli 1,8 miljonit eurot. Müügitulu kasvas aasta varasemaga võrreldes 8,6%. Kinnisvara segmendi 2024. aasta I poolaasta maksueelne kasum oli 3,9 miljonit eurot, kasum vähenes 28,1% võrra. Segmendi II kvartali maksueelseks kasumiks kujunes 1,7 miljonit eurot. Maksueelne kasum vähenes võrdlusperioodiga võrreldes 42,1%.

TKM Grupi aktsia on alates 2024. aasta algusest langenud ligi 2% ning maksab 9,7 eurot.